Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Egipcie.Opozycja grozi bojkotem

0
Podziel się:

Główny blok egipskiej opozycji - Front Ocalenia Narodowego (FON) - oświadczył, że zbojkotuje wybory parlamentarne z powodu braku gwarancji wolnego i uczciwego głosowania.

Wybory w Egipcie.Opozycja grozi bojkotem
(flyvancity/CC/Flickr)

Główny blok egipskiej opozycji - Front Ocalenia Narodowego (FON) - oświadczył, że zbojkotuje wybory parlamentarne z powodu braku gwarancji wolnego i uczciwego głosowania. Powiadomił o tym rzecznik FON Sameh Aszur.

Aszur powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu FON, że decyzja o bojkocie zapadła jednomyślnie. Objaśnił ją niespełnieniem przez władze wysuwanych pod ich adresem żądań, w tym utworzenia nowego rządu _ w celu ocalenia kraju _, a także brakiem gwarancji przejrzystości w wyborach.

Front Ocalenia Narodowego, który jednoczy głównie liberalne i lewicowe ugrupowania i partie, zbojkotuje także dialog, do którego nawoływał prezydent Egiptu Mohammed Mursi.

Wybory parlamentarne mają się rozpocząć 22 kwietnia. Są rozłożone na dwa miesiące, gdyż głosowanie ma się odbywać w czterech etapach.

Opozycja uważa, że przed wyborami należałoby rozładować kryzys polityczny, aby zapobiec pogrążaniu się kraju w chaosie, i w tym celu utworzyć _ neutralny _ rząd. Zdaniem opozycji Egipt jest zbyt podzielony, by wybory mogły się odbyć w atmosferze spokoju.

W czerwcu 2012 roku Trybunał Konstytucyjny w Egipcie orzekł, że przeprowadzone ponad pół roku wcześniej wybory parlamentarne były niezgodne z konstytucją, gdyż nie zapewniały równych szans kandydatom niezależnym. Zanegował jednocześnie legalność mandatów około jednej trzeciej deputowanych, reprezentujących w większości islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się również prezydent Mursi.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Egiptu zmienia datę wyborów Wybory parlamentarne w Egipcie rozpoczną się 22 kwietnia, a nie jak wcześniej zapowiadano 27 kwietnia.
Laureat Nobla nawołuje do bojkotu wyborów Nie będę częścią tego oszustwa - napisał na Twitterze.
Tutaj posłowie nie mogą zmieniać partii Ze względu na niedostateczną liczbę oddelegowanych przez wymiar sprawiedliwości obserwatorów, głosowania w wyborach w Egipcie odbywają się w różnych regionach niejednocześnie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)