Notowania

wybory w egipcie
24.04.2012 20:59

Wybory w Egipcie. Nie wszyscy mogą kandydować

Byli członkowie reżimu Hosni Mubaraka, nie będą mogli startować w wyborach prezydenckich w Egipcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flyvancity/CC/Flickr)

Rządząca krajem armia zgodziła się na wprowadzenie stosownej poprawki do ordynacji wyborczej. Oznacza to, że były premier Egiptu Ahmad Szafik nie może być kandydatem na prezydenta.

Ostateczna lista kandydatów do fotela prezydenckiego w Egipcie ma być ogłoszona we czwartek. Wcześniej komisja wyborcza wykluczyła ze startu m.in. trzech faworytów do fotela prezydenckiego. W gronie kandydatów pozostał jednak jeden z przedstawicieli Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Mursi. To właśnie on ma obecnie największe szanse na objęcie stanowiska prezydenta.

Decyzja wykluczająca funkcjonariuszy byłego reżimu cieszy Bractwo Muzułmańskie. Przedstawiciel komisji spraw zagranicznych ugrupowania Walid el-Haddad, który przyjechał do Polski, podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że usunięcie z życia publicznego byłych członków reżimu Mubaraka, było jednym z najważniejszych haseł egipskiej rewolucji.

- _ Takie było żądanie ludzi, którzy gromadzili się na placu Tahrir i w innych miejscach - nie chcemy kolejnego Mubaraka, Ahmeda Shafiqa, Amr Moussy czy Omara Sulejmana. Dokonaliśmy rewolucji i nie chcemy już nikogo z byłego reżimu. _

Oprócz kandydata Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Mursi, w wyścigu wyborczym pozostał także m.in. były szef Ligi Arabskiej Amr Moussa, uważany obecnie za popieranego przez armię. Amr Moussa był ministrem spraw zagranicznych za czasów Hosni Mubaraka, ale wprowadzona dzisiaj poprawka do ordynacji, nie dotyczy ministrów.
Pierwszą rundę wyborów prezydenckich w Egipcie zaplanowano na 23 i 24 maja.

Czytaj więcej o wyborach w Egipcie w Money.pl
Po rewolucji władza dla islamistów? Partia Wolności i Sprawiedliwości zdobyła 36,62 proc głosów w pierwszej turze wyborów w Egipcie.
Były wiceprezydent dostał zakaz kandydowania Egipska komisja wyborcza poinformowała o zdyskwalifikowaniu 10 kandydatów w wyborach prezydenckich, w tym byłego wiceprezydenta i prominentnych islamistów.
W Egipcie gorąco. Wojsko przeciw islamistom Bractwo Muzulmańskie wysunęło własnego kandydata na prezydenta Chairata al-Szatira.
Tagi: wybory w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz