Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Egipcie. Laureat Nobla wzywa do bojkotu

0
Podziel się:

Nie będę częścią tego oszustwa - napisał na Twitterze.

Wybory w Egipcie. Laureat Nobla wzywa do bojkotu
(Remy Steinegger/World Economic Forum /CC/Flickr)
bEENbJDp

Mohammed ElBaradei, liberalny polityk, najbardziej znacząca postać głównej egipskiej koalicji opozycyjnej, Frontu Ocalenia Narodowego, zaapelował o bojkot wyborów parlamentarnych, które mają odbyć się w kwietniu

ElBaradei, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, przypomniał, że 2010 roku także wzywał do bojkotu wyborów jeszcze za rządów prezydenta Hosniego Mubaraka, obalonego przez społeczną rewoltę rok później.

_ - Apelowałem o bojkot wyborów parlamentarnych w 2010 roku, aby wykazać ułudę demokracji. Dzisiaj ponawiam swój apel. Nie będę częścią tego oszustwa _ - napisał na Twitterze.

bEENbJDr

Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się prezydent Mohammed Mursi, odrzuciło sugestie, że wybory parlamentarne, które będą trwać w czterech etapach od końca kwietnia do czerwca, nie będą uczciwe.

Essam Erian, członek Partii Wolności i Sprawiedliwości, będącej politycznym ramieniem Bractwa Muzułmańskiego, zapowiedział na Facebooku, że proces wyborczy będzie przebiegał pod _ całkowitym nadzorem prawa _, będzie też monitorowany przez krajowe i zagraniczne media oraz obserwatorów organizacji obywatelskich i praw człowieka.

Do tej pory od rewolucji islamiści, dzięki zdyscyplinowaniu organizacyjnemu, wygrywali wszystkie wybory, przy osłabionej poprzez podziały liberalnej i lewicowej opozycji.

W czerwcu 2012 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przeprowadzone pół roku wcześniej wybory parlamentarne były niezgodne z konstytucją, gdyż nie zapewniały równych szans kandydatom niezależnym. Zanegował jednocześnie legalność mandatów około jednej trzeciej deputowanych, reprezentujących w większości islamistyczne Bractwo Muzułmańskie.

bEENbJDx
Czytaj więcej w Money.pl
Tutaj posłowie nie mogą zmieniać partii Ze względu na niedostateczną liczbę oddelegowanych przez wymiar sprawiedliwości obserwatorów, głosowania w wyborach w Egipcie odbywają się w różnych regionach niejednocześnie.
Egipt wybuchnie? Po tej decyzji to możliwe Wyrok Trybunału może opóźnić planowane na kwiecień wybory parlamentarne.
Prezydent wybrał sobie nowych asystentów Mohamed Mursi powołał grupę asystentów, w której skład wchodzi kobieta, koptyjski intelektualista, salafita oraz lider partii Bractwa Muzułmańskiego.
bEENbJDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)