Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Egipcie. Es-Sisi ma już ponad 96 proc. głosów

0
Podziel się:

Jedyny rywal Sisiego, Hamdin Sabahi, otrzymał blisko 4 proc. głosów.borczych - poinformowała w czwartek nad ranem egipska telewizja państwowa.

Wybory w Egipcie. Es-Sisi ma już ponad 96 proc. głosów
(PAP/EPA)

Były naczelny dowódca sił zbrojnych Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi uzyskał ponad 96 proc. głosów w wyborach prezydenckich po obliczeniu głosów z prawie 90 proc. lokali wyborczych - poinformowała nad ranem egipska telewizja państwowa.

Jedyny rywal Sisiego, Hamdin Sabahi, otrzymał blisko 4 proc. głosów. Portal informacyjny _ Al-Ahram _ podał, że Sisi otrzymał _ znacznie powyżej 90 proc. głosów _.

Głosowanie, w którym zdecydowanym faworytem był Sisi, miało się pierwotnie zakończyć we wtorek o godzinie 22 czasu lokalnego (21 czasu polskiego), przedłużono je jednak o jeden dzień z powodu niższej niż oczekiwano frekwencji.

Według portalu _ Al-Ahram _, powołującego się na komisję wyborczą, w głosowaniu wzięło udział ok. 25 mln z blisko 54 mln uprawnionych do tego obywateli Egiptu.

Pełne oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Egipcie mają zostać podane w przyszłym tygodniu.

Tymczasem na kairskim placu Tahrir tysiące zwolenników Sisiego świętowało w nocy jego zwycięstwo.

Mający stopień wojskowy marszałka Sisi sprawował naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, gdy w sierpniu 2013 roku odsunęły one od władzy wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Obalenie Mursiego, który jako pierwszy uzyskał prezydenturę Egiptu w autentycznie demokratyczny sposób, nastąpiło po gwałtownych ulicznych protestach przeciwko polityce jego rządu.

By móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Obserwatorzy powątpiewają, by w Egipcie istniały obecnie warunki dla przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostra krytyka ONZ wobec władz Egiptu Tak ostrych słów wobec egipskich władz z ONZ nie słyszano już dawno.
Proces Mursiego odroczony do 22 lutego Wraz z nim oskarżonych jest 130 osób, w tym członkowie Bractwa Muzułmańskiego.
Władze skracają godzinę policyjną Wyjątkiem mają być piątki, które w Egipcie są stałym dniem protestów; w tym dniu godzina policyjna ma trwać do godz. 7 rano. Do tej pory Egipcjanie nie mogli wychodzić na ulice od godz. 23 do godz. 6 rano.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)