Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Czarnogórze. Nie będzie oczekiwanych zmian

0
Podziel się:

Maleńką, liczącą ok. 680 tys. mieszkańców Czarnogórę wyróżnia strategiczne położenie na wybrzeżu Adriatyku

Wybory w Czarnogórze. Nie będzie oczekiwanych zmian
(Greenwich Photography/CC/Flickr)

Według sondaży exit poll przedterminowe wybory parlamentarne w Czarnogórze zgodnie z oczekiwaniami przyniosły zwycięstwo rządzącej Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS) Milo Djukanovicia, która zdobyła 46 proc. głosów.

DPS (utworzona w 1919 r. jako Związek Komunistów Czarnogóry) dominuje na scenie politycznej Czarnogóry od 23 lat. Władze chciały przyspieszenia wyborów do 81-osobowego jednoizbowego parlamentu o pół roku, by - jak argumentowały - mieć pełny czteroletni mandat podczas decydującego etapu negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, rozpoczętych pod koniec czerwca. Zdaniem analityków chodziło o zdyskontowanie sukcesów w polityce europejskiej.

Przeciwna wcześniejszym wyborom była słaba opozycja, której problemem jest brak wyrazistego programu i charyzmatycznych liderów, mogących stanąć do walki z Djukanoviciem. Ten 50-letni polityk w przeszłości był i prezydentem kraju, i wielokrotnie premierem. W 2010 r. zrezygnował z funkcji szefa rządu, zatrzymując stanowisko szefa DPS, która obecnie tworzy koalicję rządową Europejska Czarnogóra wspólnie z Socjaldemokratyczną Partią Czarnogóry (SDP).

Maleńką, liczącą ok. 680 tys. mieszkańców Czarnogórę wyróżnia strategiczne położenie na wybrzeżu Adriatyku. Otoczona przez inne kraje b. Jugosławii, stała się samodzielnym państwem dopiero w 2006 roku, gdy wystąpiła z federacji z Serbią.

Djukanović przekonywał podczas kampanii wyborczej, że po sześciu latach niepodległości _ państwo jest nadal kruche i trzeba je wzmocnić _. Opozycja zrzeszona w koalicji Front Demokratyczny, dowodzonej przez b. szefa MSZ Miodraga Lekicia, obarcza rządzących odpowiedzialnością za blisko 20-procentowe bezrobocie i korupcję.

Właśnie skutecznej walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją w administracji publicznej, a także zagwarantowania niezależności sądów zażądała od Czarnogóry UE, otwierając z nią w czerwcu negocjacje akcesyjne. Przedstawicieli Unii niepokoją doniesienia o skali korupcji w kraju, sięgającej według niektórych najwyższych szczebli władzy.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t83672.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/wybory;na;litwie;premier;moze;przejsc;do;opozycji,24,0,1178136.html) Premier przejdzie do opozycji? To efekt kryzysu Zmiana rządów nie musi oznaczać zmiany orientacji litewskiej polityki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t111455.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;w;belgii;zwyciezyli;zwolennicy;podzialu;kraju,12,0,1178124.html) Belgia się rozpadnie? Nacjonaliści wygrali Po przeliczeniu 20 proc. głosów w Antwerpii Nowy Sojusz Flamandzki Barta De Wevera otrzymał 38-procentowe poparcie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t113522.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czechy;opozycja;wygrala;wybory;samorzadowe;i;senackie,63,0,1177919.html) Opozycja wygrała wybory. Co z reformami? Czeska Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie zwycięstwo opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej w dwudniowych wyborach samorządowych i pierwszej turze wyborów uzupełniających do Senatu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)