Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Chile. Kto zmierzy się w drugiej turze?

0
Podziel się:

Socjalistka Michelle Bachelet wygrała dzisiaj pierwszą turę wyborów prezydenckich w Chile, ale nie zdołała uzyskać ponad połowy oddanych głosów.

Wybory w Chile. Kto zmierzy się w drugiej turze?
(PAP/EPA)
bEEMTKjp

Po przeliczeniu 92 proc. głosów wynik Bachelet to 46,8 proc., zaś jej głównej rywalki, kandydatki prawicowej koalicji Sojusz dla Chile Evelyn Matthei 25,0 proc. Obie panie zmierzą się ze sobą w drugiej turze 15 grudnia.

Trzecie miejsce zajął lewicowy kandydat niezależny Marco Enriquez-Onimani z 10,9 proc. głosów, zaś czwarte populista Franco Parisi z 10,1 proc.

Chile głosowało wyraźną większością za bezpłatną oświatą, reformą podatkową i nową konstytucją - oświadczyła Bachelet swym zwolennikom po ogłoszeniu wstępnych wyników. 62-letnia polityk, której kandydaturę poparli wspólnie socjaliści, chrześcijańscy demokraci, socjaldemokraci i komuniści, sprawowała już urząd szefa państwa w latach 2006-10.

bEEMTKjr

60-letnia była minister pracy Matthei sprzeciwia się zmianie konstytucji i podnoszeniu podatków, deklarując słuszność polityki gospodarczej dotychczasowego centroprawicowego prezydenta Sebastiana Pinery. Obiecała, że do swego programu rządowego włączy postulaty siedmiu kandydatów, którzy zostali wyeliminowani w pierwszej turze. Chodzi tu m.in. o zwiększenie autonomii regionów, skuteczniejszą ochronę środowiska i zwalczanie nierówności społecznych.

Frekwencja w wyborach wyniosła 56 proc. - poinformował prezydent Pinera. Poza głową państwa Chilijczycy wybierali także wszystkich 120 deputowanych i 20 z łącznie 38 senatorów. Według wstępnych wyników, uzyskana przez centrolewicową koalicję Bachelet niewielka większość nie wystarczy dla przeprowadzenia reformy konstytucyjnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Chile wybiera prezydenta. Faworytką kobieta Faworytka w sondażach to była prezydent, socjalistka Michelle Bachelet. kierowała krajem jako pierwsza kobieta na tym stanowisku w latach 2006-2010.
Napięta sytuacja przed wyborami w Gruzji W przeddzień wyborów prezydenckich nie słabnie napięcie w strefie konfliktu gruzińsko-południowoosetyjskiego.
Kliczko podjął ważną decyzję. "Kandyduję" Lider ukraińskiej opozycyjnej partii Udar, znany bokser Witalij Kliczko poinformował, że wystartuje w wyborach prezydenckich w 2015 roku.
bEEMTKjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)