Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Bułgarii. Opozycja dogania rządzących

0
Podziel się:

Pięć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w Bułgarii opozycyjna lewica dogoniła i wyprzedziła rządzącą centroprawicę, a poparcie dla liderów obu stron wyrównało się.

Wybory w Bułgarii. Opozycja dogania rządzących
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Pięć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w Bułgarii opozycyjna lewica dogoniła i wyprzedziła rządzącą centroprawicę, a poparcie dla liderów obu stron wyrównało się - wynika z sondaży ogłoszonych przez dwa ośrodki socjologiczne.

Według ośrodka Mediana, którego sondaż opublikował w piątek dziennik _ Trud _, gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) otrzymałaby 22,5 proc. głosów. Rządząca centroprawicowa partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) dostałaby 19,3 procent.

Przekroczyć 4-procentowy próg i wejść do parlamentu mogą jeszcze: partia mniejszości tureckiej DPS (6,8 proc.) oraz założona w ubiegłym roku przez byłą unijną komisarz Meglenę Kunewą partia Bułgaria na rzecz Obywateli (5,9 procent).

Według ośrodka BBSS Gallup rządząca partia otrzymałaby 22,6 proc, a lewica - 22,1 procent. Jeszcze w grudniu różnica między nimi wynosiła 4 punkty proc. na korzyść GERB.

Poparcie dla liderów obu partii - premiera Bojko Borysowa i szefa lewicy Sergieja Staniszewa - wynosi 29 proc., z tym że w ciągu ostatniego miesiąca Borysow stracił 3 punkty proc., a Staniszew zyskał 5 pkt proc. W 2009 r. Borysow wyprzedzał Staniszewa o ponad 40 punktów proc.

Szef Mediany Kolio Kolew podaje kilka przyczyn spadku poparcia dla partii rządzącej. To seria skandali korupcyjnych, w które zamieszani są przedstawiciele władz, opublikowanie kolejnych dokumentów świadczących o kontaktach Borysowa z półświatkiem przestępczym w latach 90., skandale w funduszu naukowym, które doprowadziły do dymisji ministra oświaty i nauki i towarzyszące im protesty naukowców, ujawnienie wygórowanych premii dla wysokich urzędników państwowych. To również: strajk w zakładach wojskowych z powodu niewypłacenia zarobków oraz przegrane przez władze referendum ws. energii jądrowej.

Kropkę nad i postawiły zawyżone rachunki za energię za styczeń, które sprawiły, że ludzie wyszli na ulice - dodaje Kolew.

Socjolog Andrej Rajczew z BBSS Gallup podkreśla, że w ostatnich kilku miesiącach pół miliona obywateli straciło zaufanie do premiera. _ Jeszcze do niedawna Borysow jak gdyby rozwiązywał problemy samym pojawieniem się w telewizji. Obecnie ludzie już mu nie wierzą. Poparcie dla niego spadnie poniżej 20 proc., gdy w ogóle przestaną go słuchać _ - mówi ekspert.

Wybory parlamentarne w Bułgarii odbędą się prawdopodobnie na początku lipca. Dokładnej daty jeszcze nie wyznaczono.

W ciągu czterech lat rządów centroprawicy Bułgaria utkwiła na ostatnim miejscu w UE pod względem dochodów. Zamrożono emerytury, bezrobocie wzrosło o ponad 8 punktów proc. do obecnych 12,8 proc.

Sondaż Mediany przeprowadzono w dniach 7-11 lutego na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych obywateli. BBSS Gallup badał nastroje w dniach 31 stycznia - 7 lutego w 1004-osobowej grupie.

Czytaj więcej w Money.pl
Mieli wizy, ale ich wydalili z Bułgarii. Powód? Agencja na swej stronie internetowej potwierdziła wydalenie, poinformowała, że Palestyńczycy stwarzali poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Bułgarii.
Od północy zakaz sprzedaży alkoholu W Ekwadorze kończy się dzisiaj o północy kampania wyborcza przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.
Palą rachunki, samochody, kukłę ministra W Bułgarii zakłady dystrybucji energii są prywatne. Protestujący domagają się anulowania umów prywatyzacyjnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)