Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Bułgarii. Kto prowadzi w sondażach?

0
Podziel się:

Centroprawicowa partia GERB prowadzi w sondażach na niespełna miesiąc przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi w Bułgarii.

Wybory w Bułgarii. Kto prowadzi w sondażach?
(kaladan/CC/Flickr)

Centroprawicowa partia GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) prowadzi w sondażach na niespełna miesiąc przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi w Bułgarii - wynika z najnowszego badania niezależnego ośrodka Alpha Research.

GERB, kierowany przez b. premiera Bojko Borysowa, cieszy się obecnie poparciem na poziomie 36,2 proc. Jest to wzrost w porównaniu z wynikiem, jaki partia uzyskała w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego - otrzymała w nich 30,4 proc. głosów. Z poparciem na obecnym poziomie GERB mógłby uzyskać 105-110 miejsc w 240-osobowym parlamencie.

Główny rywal centroprawicy, Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP), może liczyć na 22,5 proc. głosów. Oznacza to, że socjaliści również zyskali w sondażach od majowych eurowyborów, w których otrzymali 19 proc. głosów. Badanie Alpha Research jest pierwszym sondażem od wyborów do PE.

Na wejście do parlamentu po wyborach zaplanowanych na 5 października może liczyć łącznie pięć partii. Wśród nich jest centroprawicowa koalicja Blok Reformatorski, która może uzyskać 16 mandatów, co pozwoliłoby na stworzenie koalicji rządowej pod wodzą GERB. Do parlamentu wejdzie też zapewne, z 12-procentowym poparciem, partia mniejszości tureckiej - Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS), a także populistyczna partia Bułgaria bez Cenzury (4,4 proc.). Badanie Alpha Research przeprowadzono w dniach 31 sierpnia-5 września na próbie 1 025 osób.

W przedterminowych wyborach, które w Bułgarii odbędą się po raz drugi w ostatnich 16 miesiącach, udział zadeklarowały 22 partie i siedem koalicji. Do rozpisania wyborów doszło po rozpadzie rządzącej od maja 2013 r. koalicji tworzonej przez BPS i DPS, a także na tle kryzysu bankowego. GERB rządził Bułgarią do lutego 2013 roku, kiedy musiał ustąpić w obliczu masowych protestów na tle społecznym.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys polityczny w Bułgarii. Dymisja rządu Rząd ustąpi 5 sierpnia, a następnego dnia zostanie rozwiązany parlament i prezydent mianuje tymczasowy gabinet, który będzie kierował krajem do 5 października.
Jest zgoda ws. wcześniejszych wyborów Przedterminowe wybory parlamentarne w Bułgarii odbędą się 5 października - uzgodnili liderzy trzech partii: lewicy, centroprawicy oraz ruchu tureckiej mniejszości DPS.
Sondaże wyborcze - który mówi prawdę? W jednych badaniach wygrywa PO, w innych PiS. Dowiedz się, skąd te rozbieżności.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)