Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Belgii. Zwyciężyli zwolennicy podziału kraju

0
Podziel się:

Po przeliczeniu 20 proc. głosów w Antwerpii Nowy Sojusz Flamandzki Barta De Wevera otrzymał 38-procentowe poparcie.

Wybory w Belgii. Zwyciężyli zwolennicy podziału kraju
(Simon Aughton/CC/Flickr)

Ze wstępnych wyników wyborów samorządowych w Belgii wynika, że w Antwerpii zwycięstwo odnieśli flamandzcy nacjonaliści z Nowego Sojuszu Flamandzkiego N-VA, dążący do pełnej niezależności tego niderlandzkojęzycznego regionu na północy kraju.

Po przeliczeniu 20 proc. głosów w Antwerpii Nowy Sojusz Flamandzki Barta De Wevera otrzymał 38-procentowe poparcie (24 na 55 miejsc w radzie miasta), co najprawdopodobniej zapewni De Weverowi stanowisko burmistrza.

Z kolei partia dotychczasowego burmistrza, socjalisty Patricka Janssensa otrzymała zaledwie 28,9 proc. głosów, czyli 17 miejsc w radzie.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że De Wever chce zostać burmistrzem Antwerpii i wykorzystać ten drugi co do wielkości port w Europie jako bazę flamandzkiego separatyzmu w wyborach ogólnokrajowych do parlamentu w 2014 r.

De Wever nie ukrywa, że wybory samorządowe mają właśnie wymiar ogólnokrajowy. Krytykuje politykę podatkową premiera Belgii Elio Di Rupo z Partii Socjalistycznej, twierdząc, że w jej wyniku zbyt wiele pieniędzy zabieranych jest Flandrii.

W wyborach samorządowych przed sześcioma laty N-VA uzyskała we Flandrii zaledwie kilka głosów, lecz do 2010 r., czyli do wyborów ogólnokrajowych do parlamentu, stała się już największą partią w regionie.

Jak zauważa AP, głównie z powodu lidera N-VA Belgia przez rekordowy okres - 541 dni - była pozbawiona rządu; De Wever domagał się bowiem znaczących ustępstw na rzecz autonomii Flandrii. W końcu znalazł się w opozycji do Di Rupo - zagorzałego zwolennika Belgii jako państwa narodowego.

We francuskojęzycznej Walonii na południu kraju Partia Socjalistyczna prawdopodobnie zachowa swą przewagę, pomimo wprowadzenia przez rząd środków oszczędnościowych. Ze wstępnych rezultatów niedzielnych wyborów wynika, że socjaliści powinni zachować takie duże miasta jak Charleroi.

Wybory odbywały się w 589 gminach. Do głosowania uprawnionych było blisko 8 mln osób w liczącej 11 mln obywateli Belgii.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycja wygrała wybory. Co z reformami? Czeska Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie zwycięstwo opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej w dwudniowych wyborach samorządowych i pierwszej turze wyborów uzupełniających do Senatu.
O jedno takie miejsce walczy aż 14 osób O godzinie 6.00 czasu polskiego rozpoczęły się na Litwie wybory parlamentarne, w których startuje ponad 20 partii.
Premier przyznaje się do porażki Prawica straciła w regionach połowę z dotychczasowych mandatów radnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)