Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Armenii. Wybuch podczas kampanii wyborczej

0
Podziel się:

Przebieg wyborów w tym kraju będzie miał kluczowe znaczenie dla stosunków tego kraju z UE.

Wybory w Armenii. Wybuch podczas kampanii wyborczej
(Pawel998/CC/Wikipedia)

W stolicy Armenii Erywaniu podczas wiecu wyborczego doszło dziś do wybuchu wypełnionych helem baloników, które miano wypuścić w powietrze. Ranne zostały 104 osoby.

Ludzi z oparzeniami trzeb było hospitalizować. Wybuch został spowodowany przez palacza, który w pobliżu baloników zapalił papierosa.

Pomimo incydentu prezydent Serż Sarkisjan wygłosił przemówienie do kilkudziesięciu tysięcy ludzi zgromadzonych na wiecu rządzącej Republikańskiej Partii Armenii (RPA).

Wybory parlamentarne w Armenii odbędą się w najbliższą niedzielę. Ich przebieg będzie miał też kluczowe znaczenie dla stosunków tego kraju z UE - zaznaczono w przyjętej niedawno rezolucji Parlamentu Europejskiego, dotyczącej układu stowarzyszeniowego między UE a Armenią.

W jednoizbowym parlamencie Armenii jest 131 posłów (41 jest wyłanianych według ordynacji większościowej, a 90 - proporcjonalnej). Aby znaleźć się w Zgromadzeniu Narodowym, partie muszą w niedzielę przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy, a bloki - 7-procentowy. Do głosowania jest uprawnionych niemal 2,5 mln z 3,2-milionowej ludności kraju.

Według badań opinii publicznej największe szanse na zwycięstwo ma RPA, która według agencji Newsarmenia w sondażu z 17-22 kwietnia otrzymała 40,6 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się _ Dostatnia Armenia _ (DA)- 32,6 proc.

Ogółem w wyborach weźmie udział 8 partii politycznych i jeden sojusz: RPA, DA, Partia na rzecz Praworządnego Kraju (OE), Armeńska Federacja Rewolucyjna, partia _ Dziedzictwo _ (wspólna lista z partią _ Wolni Demokraci _), Demokratyczna Partia Armenii (DPA), Komunistyczna Partia Armenii (KPA), nowa partia _ Zjednoczeni Ormianie _ oraz blok Armeński Kongres Narodowy.

69 proc. uczestników najnowszego sondażu uważa, że Armenia powinna zostać członkiem Unii Europejskiej, a 80 proc. jest zdania, że powinna nawiązywać stosunki z innymi państwami poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Erywań należy do najwierniejszych sojuszników Rosji na Kaukazie.

Według uczestników sondażu, z których 66 procent wyraziło chęć pójścia na wybory, głównymi problemami Armenii są bezrobocie, niski poziom życia, emigracja. Niepokój wywołuje też sprawa Górskiego Karabachu (enklawy ormiańskiej na terenie Azerbejdżanu)
. Z powodu tego konfliktu Azerbejdżan i Armenia nie utrzymują stosunków dyplomatycznych i są praktycznie w stanie wojny. Na granicy Karabachu regularnie dochodzi do starć, w których giną żołnierze.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Komorowski wyciąga rękę do Rosji Umowa ma stworzyć możliwość złagodzenia barier, które stanowi granica Schengen.
Spór NATO i Rosji. Oni nie boją się gróźb Sojusz zaoferował Moskwie utworzenie wspólnego centrum obrony rakietowej, które miałoby służyć np. wymianie danych.
Wybory w Armenii. Unia czeka, co będzie Probierzem korzystnych zmian mają być wybory parlamentarne w Armenii, które odbędą się 6 maja.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)