Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
albania
04.06.2012 12:22

Wybory w Albanii. Po raz drugi nie wybrali prezydenta

Parlament Albanii ponownie nie wybrał prezydenta kraju. Trzecia próba - z pięciu możliwych - może nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shkumbin/CC/Flickr)

Parlament Albanii ponownie nie wybrał prezydenta kraju, ponieważ poprzedniego dnia głównym siłom politycznym nie udało się uzgodnić kandydata. Trzecia próba wyboru szefa państwa - z pięciu możliwych - może nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

Kandydata na prezydenta nie udało się przedstawić z powodu fiaska niedzielnych rozmów między premierem Salim Berishą z Partii Demokratycznej a głównym przedstawicielem opozycji, szefem socjalistów Edim Ramą.

Według albańskiej konstytucji wyboru prezydenta dokonują parlamentarzyści w maksimum pięciu próbach. Kolejne, trzecie już głosowanie odbędzie się prawdopodobnie przed końcem tygodnia.

Nowy prezydent ma zastąpić odchodzącego szefa państwa Bamira Topiego, którego mandat wygasa 24 lipca; nie zamierza on ponownie kandydować. Jeśli nie uda się wybrać nowego prezydenta, wcześniejsze wybory parlamentarne będą musiały odbyć się przed upływem 45 dni od ostatniej próby wyboru głowy państwa.

Główne partie polityczne jak na razie bezskutecznie poszukują wspólnego kandydata na najwyższy urząd w państwie. Kandydat rządzącej Albańskiej Partii Demokratycznej, sędzia Sądu Konstytucyjnego Xhezair Zaganjori, został odrzucony przez opozycyjnych socjalistów.

Unia Europejska niedawno zaapelowała do albańskich sił politycznych, aby szybko wybrały szefa państwa. Albania od trzech lat jest w kryzysie politycznym, gdyż opozycyjna Albańska Partia Socjalistyczna Ediego Ramy do tej pory nie uznaje wyników wyborów parlamentarnych z 2009 roku, uważając je za sfałszowane.

Tagi: albania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz