Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w afganistanie
01.07.2014 17:06

Wybory w Afganistanie. Wstępne wyniki później niż planowano

Z powodu oskarżeń o oszustwa wyborcze w drugiej turze wyborów prezydenckich w Afganistanie ponownie przeliczona zostanie część głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(USAID Afghanistan/CC/Flickr)

Oznacza to, że co najmniej do soboty opóźni się ogłoszenie wstępnych wyników oficjalnych - podała dziś komisja wyborcza.

Jeszcze kilka godzin wcześniej komisja informowała, że podejmuje wszelkie wysiłki, aby rezultaty zostały ogłoszone w środę, jak planowano. Ostateczne rezultaty miały być znane 22 lipca, a 2 sierpnia miało się odbyć zaprzysiężenie nowego szefa państwa, następcy Hamida Karzaja. Nie wiadomo, czy ten harmonogram jest wciąż aktualny.

Powodem opóźnienia jest decyzja o ponownym przeliczeniu głosów z 2000 lokali wyborczych, podjęta przez komisję na skutek oskarżeń o manipulowanie głosami.

Zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich, były szef afgańskiej dyplomacji Abdullah Abdullah, zarzucił komisji oszustwa przy liczeniu głosów na korzyść jego rywala, byłego ministra finansów Aszrafa Ghaniego. Rzecznik Abdullaha ponownie oświadczył we wtorek, że polityk ten nie uzna żadnego wyniku ogłoszonego przez komisję.

Analitycy wskazują, że oskarżenia o manipulacje wyborcze mogą doprowadzić do długotrwałej i paraliżującej walki o władzę i uniemożliwić pierwsze demokratyczne przekazanie władzy w historii Afganistanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Afganistanie. Były oszustwa? Największym sukcesem przedwczorajszych wyborów prezydenckich w Afganistanie było to, że zostały przeprowadzone.
Afganistan już przygotowuje się na wybory Szef komisji Ahmad Jusuf Nuristani powiedział, że odrzuceni kandydaci mają 20 dni na odwołanie się od decyzji.
Wielka bitwa z talibami trwa drugi tydzień Do ataku na Helmand talibowie zebrali liczącą prawie tysiąc partyzantów armię.
Tagi: wybory w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz