Notowania

afganistan
22.06.2014 12:20

Wybory w Afganistanie. Drugi dzień protestów przeciwko oszustwom wyborczym

Kilkuset zwolenników jednego z kandydatów na fotel prezydenta Afganistanu, Abdullaha Abdullaha protestowało dziś przed pałacem prezydenckim w stolicy kraju Kabulu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kilkuset zwolenników jednego z kandydatów na fotel prezydenta Afganistanu, Abdullaha Abdullaha protestowało dziś przed pałacem prezydenckim w stolicy kraju Kabulu i na głównej drodze prowadzącej do międzynarodowego lotniska.

To drugi dzień protestów obywateli Afganistanu, którzy sprzeciwiają się działalności centralnej komisji wyborczej, która oskarżana jest o manipulowanie wynikiem drugiej tury wyborów prezydenckich z 14 czerwca.

Demonstrujący w Kabulu doprowadzili do częściowego paraliżu głównych arterii komunikacyjnych stolicy.

Protestowano także w prowincji Herat w zachodnim Afganistanie przed siedzibą gubernatora. Zwolennicy Abullaha spalili tam około 60 kart do głosowania.

_ Mamy prawo do oddania głosu, a kiedy niezależna komisja wyborcza nie szanuje naszych praw, nie ma potrzeby abyśmy mieli karty do głosowania. Nie będziemy więcej uczestniczyć w wyborach _ - powiedział jeden z protestujących agencji Reutera.

W północnej prowincji Kunduz uzbrojeni członkowie sztabu wyborczego Abdullaha doprowadzili do zamknięcia biura komisji wyborczej, której członkowie poinformowali o zdarzeniu lokalną policję.

W sobotę w demonstracji w Kabulu wzięło udział około tysiąca osób.

Abdullah, były minister spraw zagranicznych i jeden z dwóch kandydatów w drugiej turze wyborów prezydenckich, w czwartek, 19 czerwca oskarżył komisję wyborczą o oszustwa przy liczeniu głosów i zapowiedział, że nie uzna podanych przez nią wyników.

Abdullah w pierwszej turze głosowania 5 kwietnia uzyskał 45 proc. głosów, a jego rywal Aszraf Ghani - 31,5 proc. Według wstępnych danych, uzyskanych przez sztab Abdullaha i przez niego kwestionowanych, po drugiej rundzie prowadzi Ghani z prawie milionem głosów przewagi.

Grupa obserwatorów wyborczych i misja ONZ w Afganistanie zwróciły się do obu kandydatów, by uznali werdykt komisji, gdy zostanie ogłoszony.

Wstępne oficjalne rezultaty drugiej tury mają być znane 2 lipca.

Obserwatorzy obawiają się, iż oskarżenia o manipulacje wyborcze mogą doprowadzić do długotrwałej i paraliżującej walki o władzę i uniemożliwić pierwsze demokratyczne przekazanie władzy w historii Afganistanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Afganistanie sfałszowane? Abdullah Abdullah zawiesił współpracę z komisjami wyborczymi i zażądał od nich wstrzymania liczenia głosów z powodu szerzących się oszustw.
Nie żyje 5 żołnierzy. Przyczyna? Nieznana Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie poinformowały, że wszczęły postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Podkreśliły także, że do zdarzenia doszło wczoraj.
Policzyli głosy w wyborach. Po miesiącu 14 czerwca o fotel prezydenta zmierzą się były szef MSZ dr Abdullah oraz były minister finansów Aszraf Ghani.
Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz