Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w afganistanie
26.04.2014 21:15

Wybory w Afganistanie. Czas na drugą turę

Obecny prezydent Hamid Karzaj musi zgodnie z konstytucją ustąpić po ponad 12 latach sprawowania władzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Były szef afgańskiej dyplomacji dr Abdullah uzyskał w pierwszej turze wyborów prezydenckich 44,9 proc. głosów i zmierzy się w dogrywce z byłym ministrem finansów Aszrafem Ghanim (31,5 proc.) - poinformowano na podstawie wstępnych wyników.

Drugą turę wyznaczono wstępnie na 7 czerwca - podała komisja wyborcza.

Ostateczne rezultaty wyborów z 5 kwietnia nie będą znane przed 14 maja, ponieważ władze badają do pół miliona głosów, które mogły zostać sfałszowane. Rozpatrzone mają zostać także ewentualne odwołania. Jest jednak mało prawdopodobne, by dr Abdullah otrzymał ostatecznie ponad 50 proc. głosów, co wystarczyłoby mu do zwycięstwa już w pierwszej turze.

Na trzeciej lokacie znalazł się Zalmaj Rassul, który otrzymał 11,5 proc. głosów. W sumie do wyścigu o prezydenturę przystąpiło ośmiu kandydatów.

Obecny prezydent Hamid Karzaj musi zgodnie z konstytucją ustąpić po ponad 12 latach sprawowania władzy w czasie, gdy Afganistan przygotowuje się do wzięcia pełnej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo po wycofaniu wojsk międzynarodowej koalicji z końcem bieżącego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ochroniarz zastrzelił trzech Amerykanów Na razie jego motywy nie są znane - przyznaje miejscowa policja.
Liczą głosy od dwóch tygodni. Prowadzi... Z przeliczenia blisko połowy głosów w wyborach prezydenckich wynika, że były minister spraw zagranicznych uzyskał ich 44,4 proc.
Fałszerstwa podczas wyborów? Zobacz, gdzie Ich liczba może jeszcze wzrosnąć, jako że mogą je wciąż zgłaszać obserwatorzy, wyborcy i partie polityczne.
Tagi: wybory w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz