Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Afganistanie. Abdullah i Ghani zbojkotowali ponowne liczenie głosów

0
Podziel się:

Rzecznik ONZ potwierdził, że pojawiło się tymczasowo utrudnienie w liczeniu głosów, ale nie chciał podać szczegółów.

Wybory w Afganistanie. Abdullah i Ghani zbojkotowali ponowne liczenie głosów
(Kate Holt /eyevine/EAST NEWS)
bECLfRTp

Drugi z kandydatów w wyborach prezydenckich w Afganistanie, były min. finansów Aszraf Ghani wycofał w środę swoich przedstawicieli z procesu weryfikowania pod nadzorem ONZ wyników drugiej tury głosowania. Wcześniej taką samą decyzję podjął Abdullah Abdullah.

_ Mimo że wydaje się to trochę wbrew zasadom, to jednak pod względem politycznym jest to rozsądna decyzja _ - powiedział przedstawiciel sztabu wyborczego Ghaniego, Daoud Sultanzoj. Dodał jednocześnie, że decyzja kandydata na prezydenta podyktowana była chęcią osiągnięcia sprawiedliwości.

Wcześniej taką samą decyzję podjął drugi z kandydatów - Abdullah.

bECLfRTr

_ Zbojkotowaliśmy proces ponownego przeliczania głosów, ponieważ dla nas jest on bezwartościowy. Niech liczą sobie dalej _ - powiedział główny audytor Abdullaha, Fazel Ahmad Manawi.

Rzecznik ONZ potwierdził, że pojawiło się _ tymczasowo utrudnienie _ w liczeniu głosów, ale nie chciał podać szczegółów.

Według znanych od lipca wstępnych wyników w czerwcowych wyborach prezydenckich w Afganistanie zwyciężył Ghani. Pokonany Abdullah zakwestionował wyniki, oskarżając komisję wyborczą o oszustwa.

Po rozmowach z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry'ym politycy zgodzili się na uznanie wyników drugiej tury po ponownym przeliczeniu 8 mln ze wszystkich oddanych głosów. Proces weryfikacji odbywał się pod nadzorem ONZ w obecności przedstawicieli sztabów obu kandydatów.

bECLfRTx

We wtorek sztab Abdullaha zażądał poszerzenia kryteriów przy uznawaniu głosów za zmanipulowane i dał ONZ czas do środy na zaakceptowanie tego warunku.

Społeczność międzynarodowa obawia się, że brak politycznej stabilności w Afganistanie grozi talibską rebelią na kilka miesięcy przed wycofaniem się z tego kraju sił NATO, co jest przewidziane na koniec roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Najdłużej trwające wybory na świecie. Gdzie? Choć Afgańczycy zaczęli wybierać swojego nowego prezydenta na początku kwietnia, wciąż nie wiedzą, kto będzie nimi rządził.
Setki talibów walczą w pobliżu Kabulu Tego lata talibowie przeprowadzali coraz bardziej intensywne ataki w kilku prowincjach, w które często zaangażowane były setki bojowników.
Zamachowiec zastrzelił siedmiu policjantów Zamachowiec przebrany w mundur policjanta ostrzelał funkcjonariuszy stacjonujących w punkcie kontrolnym na południu Afganistanu, zabijając siedmiu z nich.
bECLfRTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)