Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory uzupełniające do Senatu. "To nie była czysta gra"

0
Podziel się:

Mimo brudnej kampanii wyborczej PiS wczorajszy wynik wyborczy kandydata SP Kazimierza Ziobry do Senatu jest bardzo dobry - oceniła wiceprezes Solidarnej Polski Beata Kempa.

na zdj. Beata Kempa
na zdj. Beata Kempa (AGENCJA SE/East News)

Idziemy w górę, jesteśmy trzecią siłą - powiedziała posłanka.

_ - Jesteśmy bardzo zadowoleni, biorąc pod uwagę, że jest to bastion PiS, gdzie był bardzo twardy elektorat, biorąc pod uwagę też to, że była bardzo brudna kampania PiS: paszkwile, ulotki, także bardzo brudna akcja "Gazety Polskiej" _ - oceniła Kempa. _ - To mnie szczególnie przygnębiło, bo była to kampania niegodna polityków z klasą, niegodna katolików _ - podkreśliła.

Odnosząc się do zarzutów polityków PiS o rozbijanie przez SP prawicy, wiceszefowa Solidarnej Polski zwróciła uwagę, że to władze Prawa i Sprawiedliwości zdecydowały o usunięciu ich z partii. _ - To oni wyrzucili nas z PiS, niech więc przestaną kłamać. Kłamali w kampanii wyborczej, próbując dezawuować osobę Kazimierza Ziobry. Powiem szczerze, że jest to już któraś z kolei kampania, w której brałam udział, ale z czymś takim, tak ohydnym, jak żyję jeszcze się nie spotkałam _ - zaznaczyła posłanka SP.

Jak mówiła, kampania kandydata SP Kazimierza Ziobry była natomiast _ radosna, wśród ludzi _. _ Byliśmy na ulicy, na targach, bazarach, dożynkach, spotykając się i rozmawiając. Prowadziliśmy kampanię bardzo pozytywną, uśmiechniętą. Biorąc to wszystko pod uwagę, wynik jest naprawdę bardzo obiecujący, stanowi duże odbicie _ - przekonywała wiceszefowa SP.

_ - On pokazuje, że idziemy w górę, jesteśmy trzecią siłą. Bardzo dobry wynik był w miastach, w gminach. Analizujemy rozkład naszego elektoratu i oczywiście zastanawiamy się nad dalszymi krokami i przekazem _ - dodała Kempa.

Z rezultatu wyborczego Ziobry zadowolony jest też inny z wiceszefów Solidarnej Polski, Jacek Kurski. _ Z punktu widzenia architektury polskiej prawicy wydarzyła się rzecz niezwykle ważna. Solidarna Polska po raz trzeci w historii swojego niedługiego istnienia poddała się weryfikacji politycznej pod własnym szyldem i po raz kolejny wyraźnie przekroczyła próg Kazimierza Wielka 14 proc. w styczniu, Elbląg 6 proc., bardzo trudny dla nas, bo miasto lewicowo-liberalne jest z bardzo silnym PiS i teraz Podkarpacie 11 proc. dla Kazimierza Ziobry _ - mówił Kurski w poniedziałek w radiowej _ Trójce _.

W styczniowych, przedterminowych wyborach burmistrza 5,5-tysięcznej Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokrzyskie) związany z SP Janusz Nawrot uzyskał trzeci rezultat wyborczy; w lipcu z kolei w przedterminowych wyborach prezydenta Elbląga i tamtejszej Rady Miasta, kandydat SP Paweł Kowszyński z KW Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro otrzymał 5,58 proc. głosów.

Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu nr 55 na Podkarpaciu wygrał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Pupa, na którego głosowało 60,84 proc. wyborców. Kandydat PO-PSL Mariusz Kawa otrzymał 21,33 proc., a Kazimierz Ziobro z Solidarnej Polski 11,09 proc.

Frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 15,84 proc. Wybory stały się konieczne, gdy pod koniec maja dotychczasowy senator PiS Władysław Ortyl został marszałkiem woj. podkarpackiego. Zmianę na fotelu marszałka poprzedziło odwołanie z tego stanowiska Mirosława Karapyty, który kierował koalicją PO-PSL-SLD w samorządzie województwa. Wcześniej prokuratura postawiła mu siedem zarzutów, w tym pięć korupcyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory do Senatu. Polacy są obojętni Wybory trzeba było rozpisać, bo dotychczas zasiadający w Izbie Wyższej parlamentu Władysław Ortyl z PiS-u został marszałkiem podkarpackiego sejmiku.
"PiS buduje gorsze standardy niż PO" Rzecznik Solidarnej Polski uważa, że ulotka wyborcza kandydata do Senatu z ramienia PiS jest absolutnie skandaliczna.
Apeluje do tych, którzy nie chcą rządów PO Tylko zjednoczony obóz patriotyczno-demokratyczny pod przywództwem PiS i Jarosława Kaczyńskiego może odsunąć obecny obóz rządzący od władzy - uważa wicemarszałek Sejmu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)