Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory uzupełniające do Senatu. Sześciu kandydatów z świętokrzyskiego

0
Podziel się:

Kandydaci zostali zgłoszeni przez PiS, PO, PSL, Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego i Demokrację Bezpośrednią.

Wybory uzupełniające do Senatu. Sześciu kandydatów z świętokrzyskiego
(senat.gov.pl)

Pięciu kandydatów zarejestrowała Okręgowa Komisja Wyborcza w Kielcach w uzupełniających wyborach do Senatu w północno-wschodnich powiatach województwa świętokrzyskiego. Trwa weryfikacja podpisów poparcia dla jeszcze jednej kandydatury.

Termin zgłoszeń przez komitety wyborcze kandydatów do rejestracji w OKW minął o północy z wtorku na środę. Jak wynika z wykazu zamieszczonego na stronie internetowej Komisji, zarejestrowano kandydatów zgłoszonych przez: PiS, PO, PSL, Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego i Demokrację Bezpośrednią.

Do zarejestrowania kandydata potrzebne były listy z co najmniej 2 tys. podpisów wyborców z okręgu, popierających danego kandydata.

We wtorek wieczorem zgłoszono do rejestracji także kandydata SLD - trwa weryfikacja podpisów poparcia wyborców dla tej kandydatury.

Kandydata zgłosił także Polski Ruch Uwłaszczeniowy, ale wiadomo już, że nie zostanie zarejestrowany. _ W przypadku tego komitetu prawidłowych podpisów jest 1758 - to nie jest wystarczająca liczba. Będzie odmowa rejestracji _ - poinformował dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach Adam Michcik.

Wcześniej zawiadomienie o utworzeniu komitetów wyborczych w okręgu nr 82 przekazało do Państwowej Komisji Wyborczej 10 organizacji, trzy z nich - Ruch Narodowy, Polska Partia Piratów i Polska Patriotyczna - nie zgłosiły ostatecznie kandydatur.

Okręg wyborczy nr 82, w którym zostaną przeprowadzone wybory obejmuje powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski oraz starachowicki. Wybory muszą się odbyć, ponieważ po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego wygasł mandat Beaty Gosiewskiej (PiS).

Jako pierwszy - w poniedziałek - został zarejestrowany kandydat PiS, 53-letni poseł Jarosław Rusiecki. Jego komitet złożył oświadczenie o 3,5 tys. podpisów poparcia.

Rusiecki jest magistrem socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 2005 r. jest nieprzerwanie posłem, w 2011 r. poparło go 7323 wyborców.

Polityk powiedział, że ubieganie się o mandat senatora traktuje jako wyróżnienie. W kampanii i w przyszłej działalności w Senacie będzie podnosił na forum problemy okręgu - jego części przemysłowej i rolniczej - oraz zabiegał o zachowanie jak największego wsparcia dla regionu z unijnego programu Polska Wschodnia.

Jak zapowiedział szef świętokrzyskiego PiS Krzysztof Lipiec, kampania wyborcza będzie prowadzona we wszystkich gminach okręgu, także w parafiach. Kandydata PiS poprą Solidarna Polska i Polska Razem Jarosława Gowina.

PO wystawiła w wyborach 63-letniego posła Zbigniewa Pacelta (2359 podpisów). Polityk jest absolwentem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, byłym sportowcem - pływakiem i pięcioboistą, olimpijczykiem i trenerem. W latach 2007-2008 pełnił funkcję wiceministra sportu i turystyki. Od 2005 r. jest wybierany na posła. W 2011 r. Pacelta poparło 8842 wyborców.

Pacelt po uzyskaniu poparcia regionalnych struktur partii mówił, iż w swojej przyszłej pracy w Senacie chciałby wykorzystać doświadczenie trzech kadencji sejmowych przy tworzeniu prawa.

Zdaniem szefowej świętokrzyskiej PO poseł Marzeny Okły-Drewnowicz, parlamentarzysta udowodnił, że potrafi efektywnie działać na rzecz regionu - wspierał lokalne samorządy w pozyskiwaniu środków na finansowanie różnych inwestycji.

Kandydatem PSL jest odpowiedzialny za fundusze unijne członek zarządu województwa świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski (2,5 tys. podpisów). Ma 63 lata, jest absolwentem Wydziału Rolnego Akademii Rolniczej w Lublinie. W latach 1999-2010 był starostą opatowskim; przewodniczył też Związkowi Powiatów Polskich.

Kotowski zapowiedział, że w kampanii wyborczej będzie chciał zwrócić uwagę na problemy gospodarcze, z którymi borykają się powiaty okręgu wyborczego.

Kandydatem Demokracji Bezpośredniej będzie była szefowa Twojego Ruchu w Świętokrzyskiem Małgorzata Marenin (2303 podpisy). Ma 32 lata, jest nauczycielką, feministką, szefową Stowarzyszenia Stop Stereotypom.

Jak podkreślała w połowie czerwca, kiedy opuszczała TR, odchodziła _ z partii bezideowej, która notorycznie zmienia wizerunek po to, aby złowić głosy wyborców _. Marenin jako kandydatka tego ugrupowania startowała bez powodzenia w ostatnich wyborach do PE.

Po decyzji o starcie do Senatu Marenin powiedziała, że bezpartyjność stworzyła jej jeszcze większe możliwości działania. Chce głosić swoje wcześniejsze hasła: wspieranie samotnych rodziców, świeckie państwo, zwalczanie przejawów nacjonalizmu, nowoczesna edukacja.

Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego wystawił przedsiębiorcę i prawnika 43-letniego Jacka Wójcickiego (2341 podpisów). Zapowiedział on, że kandyduje po to, by _ poruszyć środowisko _ Senatu.

SLD ma reprezentować związany z lewicą 65-letni adwokat Kazimierz Jesionek (3070 podpisów). Prawnik był radnym sejmiku wojewódzkiego. O mandat senatora ubiegał się w tym samym okręgu w 2011 r. - zdobył wówczas poparcie niemal 17 proc. wyborców (trzeci wynik), co władze ugrupowania uznały za sukces.

Wszyscy kandydaci, z wyjątkiem Marenin, związani są - z racji urodzenia lub miejsca zamieszkania - z okręgiem wyborczym, w którym startują.

Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się 7 września.

Czytaj więcej w Money.pl
"Pakiet kolejkowy przepychany kolanem" Wicemarszałek Senatu powiedział, że legislacyjne poprawki do tych ustaw zostały podczas posiedzenia komisji odrzucone. _ - To nas boli _ - przyznał.
Senat to nie Sejm. Jest merytorycznie - _ W czasie obrad nie było awantur, a dochodziło jedynie do merytorycznej wymiany poglądów _- przekonuje Longin Pastusiak.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)