Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe w Polsce. Tusk szykuje strategie

0
Podziel się:

Szef platformy ma zaplanowane spotkania z zarządami wszystkich regionów.

Wybory samorządowe w Polsce. Tusk szykuje strategie
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
bESVgIQB

Zawieranie lokalnych porozumień z bezpartyjnymi samorządowcami - taką sugestię przedstawił premier Donald Tusk na spotkaniu z członkami zarządu zachodniopomorskiej PO. Tusk rozpoczął w poniedziałek serię konsultacji z szefami regionów PO ws. przygotowań do wyborów samorządowych.

Celem spotkań jest wypracowanie lokalnej strategii wyborczej dla każdego województwa. W poniedziałek szef Platformy rozmawiał z liderami partii z Pomorza Zachodniego; zaplanowane zostało także spotkanie z zarządem śląskiej PO.

_ - Rozmawialiśmy o przygotowaniach do wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim; premier dość jednoznacznie sugerował zawieranie koalicji samorządowych z tymi samorządowcami, którzy nie są powiązani partyjnie _ - powiedział po spotkaniu lider zachodniopomorskiej Platformy, wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Jak dodał, u niego w regionie na poziomie gmin jest sporo niewielkich lokalnych inicjatyw, które działają na poziomie gmin czy miast. _ Z wieloma takimi samorządowcami rozmawiamy _ - zaznaczył.

bESVgIQD

Według Gawłowskiego porozumienia z bezpartyjnymi samorządowcami to z jednej strony _ powrót do korzeni _ Platformy; a drugiej - pomysł na lepszy wynik wyborczy. PO w tegorocznych wyborach samorządowych w całym kraju stawia na współpracę z lokalnymi stowarzyszeniami czy prezydentami miast. Ma do niej dojść m.in. z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem czy z włodarzem Katowic Piotrem Uszokiem. Możliwe jest także poparcie prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Posłanka Magdalena Kochan z zarządu zachodniopomorskiej PO zapewniła w rozmowie z PAP, że Platforma jest dobrze przygotowana do wyborów samorządowych. _ Została nam ostatnia faza czyli generowanie list wyborczych, które będziemy zatwierdzać 6 lub 8 września _ - zaznaczyła posłanka. Przyznała, że obecne niekorzystne dla PO sondaże wyborcze, których liderem jest PiS, są niepokojące; zapewniła jednak, że partia będzie miała dobrą reprezentację na listach w Zachodniopomorskiem. _ Jestem przekonana, że przekonamy wyborców do tego, że działania rzetelnych ludzi w samorządzie są rzeczą naprawdę wartą ich wyboru _ - powiedziała Kochan.

Platforma wciąż zastanawia się nad wyborem kandydata na prezydenta Szczecina. Dwa najpoważniejsze nazwiska to marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i senator Norbert Obrycki. Gawłowski przyznał, że druga z tych kandydatur budzi pewne wątpliwości, również premiera, ponieważ Platforma wolałaby nie wystawiać senatorów, ponieważ w razie ich sukcesu wyborczego, konieczne byłoby rozpisanie uzupełniających wyborów do Senatu.

W dwóch pozostałych dużych miastach regionu - Koszalinie i Kołobrzegu, PO poprze obecnych prezydentów: Piotra Jedlińskiego i Janusza Gromka.

bESVgIQJ

Konsultacje Tuska ze strukturami regionalnymi Platformy mają potrwać do przyszłego wtorku. Na najbliższą środę zaplanowane jest spotkanie z przedstawicielami z Lubelszczyzny, Podkarpacia i Wielkopolski, w czwartek - z Pomorza, Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a w piątek z woj. kujawsko-pomorskiego, Podlasia i Mazowsza. W poniedziałek premier przyjmie swych kolegów z woj. lubuskiego i małopolskiego, a we wtorek - z łódzkiego.

W Platformie trwają przygotowania do wyborów samorządowych - grupa ekspertów pracuje nad programem, który ma być gotowy we wrześniu. To właśnie w tym miesiącu miałaby ruszyć kampania PO. Struktury regionalne pracują nad listami wyborczymi i lokalnymi porozumieniami. PO ma nadzieję, że uda jej się utrzymać stan posiadania w sejmikach województw i lokalne koalicje z PSL. Politycy PO wykluczają jednocześnie możliwość współpracy z PiS.

Wybory samorządowe odbędą się prawdopodobnie w listopadzie; wybrani zostaną w nich wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a także rady gmin, powiatów i sejmiki województw.

Czytaj więcej w Money.pl
Podsłuchy wyszły Tuskowi na dobre? Newsweek informuje, że podczas posiedzenia zarządu partii, Donald Tusk powiedział, że jest „zbudowany tym, co usłyszał na nagraniach podsłuchanych rozmów”.
Ewentualne zmiany w rządzie dopiero po wakacjach Zakończyło się spotkanie zarządu Platformy Obywatelskiej. Politycy rozmawiali głównie o nadchodzących wyborach samorządowyh
"Tusk straszy tajemniczym wrogiem. PO straci" Reakcja premiera na nagrania opublikowane przez Wprost to dziwny miszmasz nonszalancji i dystansu oraz dyskretne straszenie tajemniczym wrogiem - uważa politolog dr Rafał Chwedoruk.
bESVgIRe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)