Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe. PSL wystawia kandydatów

0
Podziel się:

Stronnictwo liczy, że uzyska więcej mandatów niż siedem, które ma obecnie. Wystawi także własnego kandydata na prezydenta Łodzi.

Wybory samorządowe. PSL wystawia kandydatów
(Michał Oziębło/CC BY 2.5/Wikipedia)
bEJuoPgB

Przewodniczący sejmiku, członkowie zarządu województwa i radni znajdą się na listach PSL do sejmiku województwa łódzkiego. Stronnictwo liczy, że uzyska więcej mandatów niż siedem, które ma obecnie. Wystawi także własnego kandydata na prezydenta Łodzi.

Listy kandydatów PSL w wyborach samorządowych ostatecznie zaakceptować ma konwencja wojewódzka ludowców, która odbędzie się 19 września w Pabianicach - poinformował w środę PAP członek Rady Naczelnej PSL i wiceprezes zarządu wojewódzkiego Dariusz Klimczak, po posiedzeniu prezydium zarządu Stronnictwa.

Przyznał, że PSL miało wielu kandydatów, którzy chcieli wystartować w wyborach na prezydenta Łodzi. Nie chciał na razie podać, kto z ramienia ludowców będzie ubiegał się o fotel prezydenta stolicy regionu. Prawdopodobnie kandydat ogłoszony zostanie w przyszłym tygodniu na konwencji miejskiej Stronnictwa.

bEJuoPgD

Według Klimczaka na czołowych miejscach na listach Stronnictwa do sejmiku województwa łódzkiego pojawią się znani samorządowcy, ale "będą też niespodzianki" i osoby, które do tej pory nie były kojarzone z PSL.

Wybory odbędą się w pięciu okręgach w Łódzkiem. W okręgu piotrkowskim PSL chce - jak zapowiada Klimczak - odzyskać drugi mandat do sejmiku, a na liście znajdą się m.in. obecny przewodniczący sejmiku Marek Mazur i były marszałek województwa Stanisław Witaszczyk. "Na tej liście znajdzie się też kilka niespodzianek, jeśli chodzi o osoby spoza PSL" - dodał Klimczak.

On sam wystartuje w okręgu skierniewickim, podobnie jak wicemarszałek województwa Artur Bagieński. W okręgu łowickim o mandat radnego ubiegać się będą m.in. wicewojewoda Paweł Bejda i szef Wojewódzkiej Izby Rolniczej, radny Andrzej Górczyński. W okręgu sieradzkim kandydować będzie m.in. trójka obecnych radnych: Elżbieta Nawrocka, Andrzej Chowis i Wiesław Stasiak.

W związku z sytuacją demograficzną i spadkiem liczby mieszkańców regionu łódzkiego poniżej 2,5 mln osób, w nadchodzących wyborach samorządowych wybieranych będzie 33, a nie 36 radnych wojewódzkich: po jednym mandacie mniej będzie w Łodzi oraz w okręgach piotrkowskim i łowickim.

bEJuoPgJ

Łódź nie będzie też podzielona, tak jak dotychczas, na dwa okręgi wyborcze, ale tworzyć będzie jeden okręg w wyborach do sejmiku, w którym do zdobycia będzie 9 mandatów. PSL dotąd nie miało radnych z Łodzi, ale - zdaniem Klimczaka - taka zmiana na duży okręg może zwiększyć szansę mniejszych ugrupowań. Nie chciał na razie ujawniać kandydatów z Łodzi.

Wiceszef łódzkich ludowców nie ukrywa, że PSL chce powiększyć swój stan posiadania w sejmiku, w którym obecnie ma siedmiu radnych. Każdy mandat więcej - jego zdaniem - znacznie wzmacnia Stronnictwo, także ze względu na mniejszą liczbę radnych.

"W przypadku powiększenia klubu PSL o jednego lub dwóch radnych stawia nas to w bardzo korzystnej sytuacji, jeśli chodzi o konstruowanie ewentualnych przyszłych koalicji" - podkreślił Klimczak.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.

bEJuoPgK
Czytaj więcej w Money.pl
Wybory 2014. Kogo poprze PSL w stolicy? Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała w radiowej Jedynce, że sprawa będzie jasna w przyszłym tygodniu.
Embargo na jabłka. PSL ma nowy pomysł PSL uważa, że reakcją na rosyjskie embargo powinno być silne wsparcie dla polskiego sektora owoców.
Nie zgadniesz, co będą rozdawać w pociągach Dzisiaj rozpoczynają się obchody 95. rocznicy powstania województwa łódzkiego.
bEJuoPhe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)