Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014 roku. PSL zwołało konwencję programową

0
Podziel się:

Na sobotnim spotkaniu zostanie również zaprezentowana deklaracja programowa partii.

Wybory samorządowe 2014 roku. PSL zwołało konwencję programową
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)

Na sobotniej konwencji w Sandomierzu PSL przedstawi hasło wyborcze i deklarację programową przed wyborami samorządowymi. Ludowcy chcą zaakcentować w deklaracji plan podnoszenia jakości życia społeczności lokalnych i tworzenia nowych miejsc pracy.

W sobotniej konwencji wezmą udział m.in. szef PSL, wicepremier Janusz Piechociński, marszałkowie województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego Adam Jarubas oraz Adam Struzik.

Szef sztabu wyborczego PSL Krzysztof Hetman powiedział w piątek PAP, że podnoszenie jakości życia społeczności lokalnych i tworzenie nowych miejsc pracy będą dwoma filarami deklaracji programowej. Dodał, że na konwencji ludowcy przedstawią narzędzia, które pozwolą te założenia wprowadzić w życie, w tym inicjatywy klubu parlamentarnego PSL dotyczące wspierania samorządów.

Zdaniem Hetmana w trakcie kampanii nie ma potrzeby mówić o skutecznym wykorzystaniu środków z unijnej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020, bo samorządowcy najlepiej wykorzystują środki europejskie. _ Wiedzą, gdzie są źródła finansowania i świetnie się w tym orientują. Ta wiedza w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego jest bardzo precyzyjna _ - dodał.

Jak podkreślił Hetman, trzeba jednak pomóc samorządom w wykorzystywaniu tych pieniędzy przez umożliwienie im zadłużania się. _ Naszym zdaniem to jest dobry dług, bo on ma w przyszłości stworzyć miejsca pracy _ - przekonywał. W tym kierunku idzie - jak dodał - projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych złożony przez PSL.

W złożonym w sierpniu projekcie ludowcy proponują zmianę m.in. art. 243 ustawy o finansach publicznych, który uzależnia możliwość uchwalenia budżetu samorządów od odpowiednich relacji między zadłużeniem samorządu a nadwyżką finansową.

Zdaniem szefa komisji samorządu terytorialnego Piotra Zgorzelskiego, który jest kandydatem PSL na prezydenta Płocka, w kampanii samorządowej dużą rolę będzie odgrywał nie tylko program, ale przede wszystkim dokonania poszczególnych samorządowców.

_ - Wójta, burmistrza, starostę, radnych ocenia się za przepracowaną kadencję. Jest to rodzaj rozliczenia za pracę. Ludzie stosują bardzo pragmatyczne wskaźniki oceny - co się wokół nich zmieniło. Jeśli był dobry gospodarz, to dają mu zielone światło na następne cztery lata _ - powiedział poseł.

W niedzielę w okręgu nr 82, do którego należy Sandomierz, odbędą się wybory uzupełniające do Senatu. Krzysztof Lorentz z PKW poinformował PAP, że cisza wyborcza (od północy w piątek do zakończenia głosowania) dotyczy zakazu agitacji w związku z wyborami do Senatu, natomiast dozwolone jest prowadzenie agitacji związanej z kampanią wyborczą w wyborach samorządowych. _ Oceny, czy konkretne zdarzenie naruszyło ciszę wyborczą, będą ewentualnie dokonywać organy ścigania i sądy _ - powiedział Lorentz. Podkreślił, że organy wyborcze nie są do tego uprawnione.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki wyjaśnił, że zakaz dotyczy m.in. odwoływania się do wyborów uzupełniających do Senatu, nakłaniania do głosowania na startujących w nich kandydatów. Jak dodał, taką wykładnię przedstawiała PKW również jednemu z komitetów wyborczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Szwecji. Opozycja z lekką przewagą Poparcie dla socjaldemokratów, Partii Zielonych i Partii Lewicy wynosi 46,9 procent.
_ Szybka dymisja Tuska, Kopacz premierem _ - Donald Tusk nie będzie przedstawicielem polskiego interesu w Brukseli - uważa przewodniczący SLD.
PSL w koalicji z PiS i SLD? Po wyborach Wiceszef Rady Stanisław Żelichowski podkreślił, że PO i PSL, które tworzą koalicje w wielu sejmikach wojewódzkich, powinny ustalić, czy zależy im na utrzymaniu władzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)