Notowania

wybory w usa
06.11.2012 13:09

Wybory prezydenckie w USA. Oni głosują najwcześniej

Symbolicznie głosowanie zainaugurowali zaraz po północy czasu lokalnego wyborcy w wiosce Dixville Notch w stanie New Hampshire.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W dziewięciu stanach rozpoczęły się oficjalnie wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Z ubiegającym się o reelekcję Demokratą Barackiem Obamą zmierzy się kandydat Republikanów Mitt Romney. W sondażach przedwyborczych politycy szli łeb w łeb.

O godzinie 5 rano czasu lokalnego (11 czasu polskiego) rozpoczęło się głosowanie w stanie Vermont w północno-wschodniej części USA. Godzinę później rozpoczęło się głosowanie w kolejnych stanach Wschodniego Wybrzeża: Wirginia, Connecticut, Indiana, Kentucky, Maine, New Hampshire, New Jersey i Nowy Jork.

Lokale wyborcze w pozostałych stanach będą się sukcesywnie otwierały w kolejnych godzinach. Do głosowania uprawnionych jest ponad 200 milionów wyborców.

Symbolicznie głosowanie zainaugurowali zaraz po północy czasu lokalnego wyborcy w wiosce Dixville Notch w stanie New Hampshire. Zakończyło się ono remisem urzędującego prezydenta i kandydata Republikanów. Obaj otrzymali po pięć głosów.

Amerykanie, oprócz prezydenta, wybierają nowy Kongres, gubernatorów, legislatury stanowe i lokalne, a także rozstrzygną w plebiscytach powszechnych o zatwierdzeniu lub odrzuceniu dziesiątków inicjatyw ustawodawczych.

Przeważająca większość lokali wyborczych będzie otwarta do godziny 20 czasu lokalnego. Ze względu na różnicę czasu między Polską a poszczególnymi stanami USA - od 6 do 12 godzin (Hawaje) - oznacza to, że ostateczne wyniki będą znane w Europie dopiero jutro nad ranem.

Chociaż pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada jest w USA tradycyjnym dniem wyborów prezydenckich, w tym roku znaczna część Amerykanów - około jednej trzeciej - oddała już głos wcześniej, korzystając z takiej możliwości w wielu stanach. Część wyborców, nieobecnych w swoich okręgach wyborczych, jak np. wojskowi w bazach za granicą, głosuje korespondencyjnie.

Na kilka dni przed wyborami sondaże wskazywały na wyrównane szanse obu głównych kandydatów. W niektórych sondażach lekką przewagę uzyskiwał prezydent Obama; są to jednak różnice mieszczące się w granicach błędu statystycznego.

W USA nie ma ciszy przedwyborczej - sondaże publikuje się do samego dnia wyborów. Do końca też kandydaci prowadzili kampanię. W poniedziałek Obama i Romney odwiedzili każdy po cztery stany i spotkali się tam z wyborcami w sumie w 14 miejscowościach.

Czytaj więcej w Money.pl
W USA jak na Ukrainie? Zapowiadają chaos W kilku stanach, gdzie szanse Baracka Obamy i Mitta Romneya są wyrównane, może dojść do kłótni o wynik głosowania.
Tak Amerykanie wybierają prezydenta - _ Nie ma drugiego kraju na świecie, w którym obowiązuje tak skomplikowany i dziwaczny system wyborczy _ - uważa profesor Longin Pastusiak, amerykanista.
Film o śmierci Bin Ladena pomoże Obamie? Prawie 2,7 mln widzów oglądało w USA film o operacji amerykańskich sił specjalnych.
Tagi: wybory w usa, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz