Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory prezydenckie w Hondurasie. Kto zwyciężył?

0
Podziel się

Zwolennicy Zelaya, zgromadzeni przed siedzibą Naczelnego Trybunału Wyborczego, nie kryli rozczarowania i gniewu po opublikowaniu wstępnych wyników głosowania.

Wybory prezydenckie w Hondurasie. Kto zwyciężył?
(PAP/EPA)
bErGEfvV

Kandydat prawicowej Partii Narodowej Juan Orlando Hernandez najprawdopodobniej wygrał wybory - poinformował Naczelny Trybunał Wyborczy.

Według opublikowanego komunikatu, po przeliczeniu 67 proc. głosów, Hernandez miał poparcie 34,08 proc. wyborców a jego lewicowa rywalka Xiomara Castro 28,92 proc. W komunikacie stwierdzono, że zwycięstwo Hernandeza jest _ przesądzone _.

_ - Rezultat jest jednoznaczny. Dane, które podaliśmy odzwierciedlają tendencję, która jest nieodwracalna _ - powiedział przewodniczący Trybunału David Matmoros.

bErGEfvX

Analitycy podkreślają, że zwycięstwo Hernandeza zapewnia kontynuację polityki ustępującego prawicowego prezydenta Porfirio Lobo Sosy, rekrutującego się również z Partii Narodowej.

Jest to równocześnie cios dla lewicowego byłego prezydenta Manuela Zelayi obalonego w 2009 r. w rezultacie zamachu stanu. Zamach ten zapoczątkował długotrwały kryzys polityczny w Hondurasie. Obalony prezydent zapowiadał użycie wszelkich środków w celu odzyskania władzy i mobilizował swych zwolenników do czynnego sprzeciwu.

Zelaya miał nadzieję na powrót do życia politycznego w przypadku zwycięstwa Xiomary Castro, która jest jego żoną. Zwolennicy Zelayi i Castro, zgromadzeni przed siedzibą Naczelnego Trybunału Wyborczego, nie kryli rozczarowania i gniewu po opublikowaniu wstępnych wyników głosowania.

Wczoraj na ulicach stolicy kraju Tegucigalpy i innych miast panował spokój. Władze zmobilizowały znaczne siły wojska i policji.

bErGEfwd
Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsze tak emocjonujące wybory od stu lat Po ponad stu latach naprzemiennych rządów Partii Narodowej i Partii Liberalnej pierwszy raz do władzy może dojść inne ugrupowanie.
Zmiana konstytucji? Wyborcy zdecydują Socjalistka Michelle Bachelet wygrała dzisiaj pierwszą turę wyborów prezydenckich w Chile, ale nie zdołała uzyskać ponad połowy oddanych głosów.
Honduras i Salwador kłócą się o Królika Konflikt o Wyspę Królika w zatoce Fonseca znów się zaognił. W obu krajach niebawem dojdzie do wyborów, a politycy w kampanii uderzają w narodowe tony i podgrzewają atmosferę.
bErGEfwy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)