Notowania

wiadomości
28.10.2013 11:59

Wybory prezydenckie w Gruzji. OBWE chwali przebieg

- Tymi pozytywnymi i transparentnymi wyborami naród gruziński potwierdził proces historycznego przekazywania władzy z zeszłego roku - oświadczył w komunikacie szef misji obserwacyjnej Joao Soares.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zaznaczyli, że wolność wypowiedzi, zrzeszania się i przemieszczania została uszanowana, a same wybory były pozytywne i przejrzyste._ _

_ - Tymi pozytywnymi i transparentnymi wyborami naród gruziński potwierdził proces historycznego przekazywania władzy z zeszłego roku _ - oświadczył w komunikacie szef misji obserwacyjnej Joao Soares. Odniósł się do wyborów parlamentarnych w 2012 roku, w wyniku których po raz pierwszy w Gruzji przekazanie władzy nastąpiło w sposób pokojowy.

_ - Te uczciwe wybory, po okresie kohabitacji politycznej, mówią mi, że gruzińska demokracja dojrzewa _ - dodał Soares. Według OBWE wybory prezydenckie odbyły się w atmosferze _ przyjaznej i konstruktywnej _, a kandydaci mogli bez przeszkód prowadzić kampanię wyborczą.

Wyniki z prawie 99 proc. lokali wyborczych wskazują, że w wyborach zwyciężył kandydat rządzącej koalicji Gruzińskie Marzenie Giorgi Margwelaszwili (na zdj.), uzyskując blisko 62 proc. głosów. Jego najpoważniejszy rywal Dawid Bakradze uznał się za pokonanego. Prezydent Micheil Saakaszwili nie mógł startować w wyborach, ponieważ pełnił urząd przed dwie kadencje z rzędu.

44-letni Margwelaszwili, doktor nauk filozoficznych i były rektor tbiliskiego Instytutu Spraw Publicznych, nie jest politykiem. W wystąpieniach telewizyjnych przed zeszłorocznymi wyborami parlamentarnymi popierał utworzoną przez Bidzinę Iwaniszwilego koalicję Gruzińskie Marzenie, a w podzięce otrzymał posady w rządzie. Zdaniem obserwatorów gruzińskiej sceny politycznej brakuje mu charyzmy, a jako prezydent będzie przynajmniej na początku jedynie lojalnym wykonawcą poleceń Iwaniszwilego.

Czytaj więcej w Money.pl
Napięta sytuacja przed wyborami w Gruzji W przeddzień wyborów prezydenckich nie słabnie napięcie w strefie konfliktu gruzińsko-południowoosetyjskiego.
Koniec władzy prozachodniego Saakaszwilego Według wstępnych wyników oficjalnych, kandydat rządzącej w Gruzji koalicji Giorgi Margwelaszwili odniósł zdecydowane zwycięstwo w wyborach prezydenckich.
Rosjanie szantażują gruzińskich wyborców - Rosyjscy żołnierze straszą nas, że jeśli pójdziemy głosować to wsadzą nas do więzienia na kilka lat i wyślą prosto do Rosji - skarżą się mieszkańcy przygranicznych wsi.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz