Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie w Egipcie odbędą się przed parlamentarnymi

0
Podziel się:

W wystąpieniu telewizyjnym tymczasowy prezydent Egiptu oświadczył, że zwróci się do komisji wyborczej o rozpoczęcie procesu rejestracji kandydatów.

Wybory prezydenckie w Egipcie odbędą się przed parlamentarnymi
(PAP/EPA)

Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur ogłosił, że wprowadza zmiany do planu transformacji politycznej, ogłoszonego przez armię w lipcu ubiegłego roku, i w związku z tym wybory prezydenckie w tym kraju odbędą się przed wyborami parlamentarnymi.

Zgodnie z nową konstytucją Egiptu, przyjętą w referendum w tym miesiącu, wybory prezydenckie powinny się odbyć przed drugą połową kwietnia.

W wystąpieniu telewizyjnym Mansur oświadczył, że zwróci się do komisji wyborczej o rozpoczęcie procesu rejestracji kandydatów. Tymczasowy szef państwa podkreślił, że wzmożone ataki terrorystyczne na policję i wojsko nie staną na przeszkodzie przemianom demokratycznym w Egipcie.

Według mapy drogowej uzgodnionej po obaleniu przez armię islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego w lipcu 2013 roku jako pierwsze miały się odbyć wybory parlamentarne. Krytycy tego planu zwracali uwagę, że Egipcjanie muszą przede wszystkim wybrać przywódcę, który pokieruje rządem w czasach politycznego i gospodarczego kryzysu. Z kolei inni twierdzili, że grozi to powołaniem prezydenta z nieograniczoną władzą.

Zdaniem ekspertów zorganizowanie wyborów prezydenckich przed parlamentarnymi ma działać na korzyść dowódcy sił zbrojnych i ministra obrony, generała Abd el-Fataha es-Sisiego. Kierował on zamachem stanu, w wyniku którego po wielotysięcznych antyprezydenckich demonstracjach obalony został Mursi.

Mansur ogłosił decyzję w dzień po demonstracjach z okazji trzeciej rocznicy rewolucji, która obaliła poprzednika Mursiego, Hosniego Mubaraka. Zwolennicy obecnych władz, mających wsparcie wojskowych, wzywali gen. Sisiego, by kandydował w wyborach szefa państwa.

W ciągu minionej doby w Egipcie w starciach między zwolennikami nowych władz a ich przeciwnikami zginęło co najmniej 49 ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
49 zabitych w zamieszkach na ulicach Kairu Podczas manifestacji regularnie dochodziło do starć zwolenników i przeciwników obecnych władz wojskowych. Minister spraw wewnętrznych poinformował, że zatrzymano ponad tysiąc osób.
Krwawe demonstracje. Rośnie liczba zabitych W rocznicę wybuchu protestów, które obaliły trzy lata temu Hosniego Mubaraka, demonstrowali zwolennicy islamistów i zwolennicy rządu.
Egipt znów wrze. Policja zaczęła strzelać Protestujący, zanim ich rozpędzono, skandowali hasła przeciwko wojsku i policji, która aresztowała siedem osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)