Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie w Egipcie. Jest dokładny termin

0
Podziel się:

Wybory nowego prezydenta Egiptu odbędą się w dniach 26-27 maja, a ich wyniki powinny być znane na początku czerwca.

Wybory prezydenckie w Egipcie. Jest dokładny termin
(flyvancity/CC/Flickr)

Wybory nowego prezydenta Egiptu odbędą się w dniach 26-27 maja, a ich wyniki powinny być znane na początku czerwca - poinformowała dzisiaj komisja wyborcza.

Za faworyta tych wyborów od dawna uważany jest marszałek Abd el-Fatah es-Sisi, który sprawował naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, gdy w sierpniu 2013 roku odsunęły one od władzy wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Obalenie Mursiego, który jako pierwszy uzyskał prezydenturę Egiptu w autentycznie demokratyczny sposób, nastąpiło po gwałtownych ulicznych protestach przeciwko polityce jego rządu.

Według komisji wyborczej, jeśli pierwsza tura elekcji głowy państwa nie przyniesie rozstrzygnięcia, w połowie czerwca zostanie przeprowadzona druga tura ze spodziewanym ogłoszeniem wyników 26 czerwca.

Rejestrowanie kandydatów będzie możliwe od najbliższego poniedziałku do 20 kwietnia. Kampania wyborcza ma się rozpocząć trzy tygodnie przed głosowaniem.

Sisi poinformował w środę, że zrezygnował ze stanowiska ministra obrony oraz dowódcy sił zbrojnych, by móc ubiegać się o prezydenturę. Obserwatorzy powątpiewają, by w Egipcie istniały obecnie warunki dla przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów.

Czytaj więcej w Money.pl
Słowacja ma nowego prezydenta. Kto wygrał? Według ostatecznych wyników głosowania Kiska otrzymał 59,4 proc. głosów a Fico, urzędujący premier i przywódca centrolewicowej partii Smer-Socjaldemokracja (Smer-SD) - 40,6 proc.
Ashton uznała wynik referendum w Egipcie _ - Przyjmuję do wiadomości, że konstytucję poparła znakomita większość głosujących (...) mimo niskiej frekwencji - _ poinformowała szefowa unijnej dyplomacji.
Nowe zarzuty dla Mursiego. Czwarty proces Mursi ma się pojawić 28 stycznia przed sądem w związku z oskarżeniem dotyczącym masowych ucieczek z więzień w 2011 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)