Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory
27.12.2012 11:22

Wybory prezydenckie w Czechach. Zmienią termin?

Wyznaczony na 11 i 12 stycznia, termin pierwszej tury wyborów prezydenckich w Czechach, jest zagrożony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Jeden z kandydatów złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego powołując się na niezgodność z konstytucją ustawy o bezpośrednich wyborach głowy państwa. Przepisy o bezpośrednim wyborze prezydenta, zdaniem wielu renomowanych prawników, zostały sklecone naprędce w parlamencie i zawierają wiele uchybień i niezgodności z Konstytucją.

Kiedy Trybunał Konstytucyjny zajmie się skargą - nie wiadomo. Czas nagli. Czesi mieliby po raz pierwszy wybrać prezydenta w powszechnym głosowaniu za dwa tygodnie. Wydrukowano już listy wyborcze. Autor skargi domaga się wyznaczenia nowego terminu wyborów.

Komentatorzy polityczni są zdania, że największe szanse przejścia do II tury ma dwóch byłych premierów : Milosz Zeman i Jan Fischer. Obaj należeli w przeszłości do partii komunistycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd u sąsiadów się chwieje. Wybory? Jedno z ugrupowań trzypartyjnej koalicji rządzącej w Czechach, LIDEM, zagroziło, że wycofa się z rządu.
Lewica wygrywa wybory. Szykuje się zmiana władzy? Czeska socjaldemokracja zwyciężyła w drugiej turze wyborów uzupełniających do Senatu.
Opozycja wygrała wybory. Co z reformami? Czeska Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie zwycięstwo opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej w dwudniowych wyborach samorządowych i pierwszej turze wyborów uzupełniających do Senatu.
Tagi: wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz