Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie w Afganistanie. Protest przeciw manipulowaniu wynikiem

0
Podziel się:

- Do ostatniej kropli krwi będziemy bronić swojego głosu - skandowali demonstranci w Kabulu.

Wybory prezydenckie w Afganistanie. Protest przeciw manipulowaniu wynikiem
(PAP/EPA)
bEKMRAzV

Około tysiąca demonstrantów zgromadziło się w Kabulu w proteście wobec centralnej komisji wyborczej, która ich zdaniem próbuje manipulować wynikiem drugiej tury wyborów prezydenckich z 14 czerwca.

Skandowano m.in. _ Do ostatniej kropli krwi będziemy bronić swojego głosu _.

Porządku podczas protestu, który przebiegał w sposób pokojowy, pilnowało kilkuset funkcjonariuszy prewencyjnych oddziałów policji.

bEKMRAzX

Osobna, licząca kilkuset uczestników demonstracja ruszyła z północnej części Kabulu w stronę położonego pod miastem międzynarodowego lotniska.

_ - Nie chodzi o to, kto zostanie prezydentem, tylko o to, że dochodzi do oszustw, co w ogóle nie powinno mieć miejsca _ - powiedział agencji AP jeden z uczestników drugiego protestu.

Pochód powstrzymała policja, która na drodze przemarszu ustawiła blokadę. W rezultacie przez pewien czas nikt nie mógł się dostać na stołeczny port lotniczy ani się z niego wydostać.

Abdullah Abdullah, były minister spraw zagranicznych i jeden z dwóch kandydatów w drugiej turze wyborów prezydenckich, w czwartek oskarżył komisję wyborczą o oszustwa przy liczeniu głosów i zapowiedział, że nie uzna podanych przez nią wyników.

bEKMRAAd

Abdullah w pierwszej turze głosowania 5 kwietnia uzyskał 45 proc. głosów, a jego rywal Aszraf Ghani - 31,5 proc. Według wstępnych danych, uzyskanych przez sztab Abdullaha i przez niego kwestionowanych, po drugiej rundzie prowadzi Ghani z prawie milionem głosów przewagi.

Grupa obserwatorów wyborczych i misja ONZ w Afganistanie zwróciły się do obu kandydatów, by uznali werdykt komisji, gdy zostanie ogłoszony.

Wstępne oficjalne rezultaty drugiej tury mają być znane 2 lipca.

Obserwatorzy obawiają się, iż oskarżenia o manipulacje wyborcze mogą doprowadzić do długotrwałej i paraliżującej walki o władzę i uniemożliwić pierwsze demokratyczne przekazanie władzy w historii Afganistanu.

bEKMRAAe
Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Afganistanie. Były fałszerstwa? Faworyt wyborów Abdullah Abdullah zarzuca fałszerstwa komisji wyborczej oraz dotychczasowym władzom.
Trzech zamachowców zaatakowało NATO Wszyscy napastnicy zginęli, jednak udało im się zniszczyć 37 cystern - poinformowały lokalne władze i policja.
Wybory w Afganistanie sfałszowane? Abdullah Abdullah zawiesił współpracę z komisjami wyborczymi i zażądał od nich wstrzymania liczenia głosów z powodu szerzących się oszustw.
bEKMRAAy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)