Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie na Ukrainie. Zaprzysiężenie Poroszenki w sobotę

0
Podziel się:

Na zaprzysiężenie przyjedzie m.in. prezydent Polski Bronisław Komorowski. Nie wiadomo za to, co z obecnością Władimira Putina.

Poroszenko zyskał w wyborach otrzymał 54,7 proc. głosów</br>
Poroszenko zyskał w wyborach otrzymał 54,7 proc. głosów</br> (Wikimedia Commons (CC 3.0))

Petro Poroszenko, zwycięzca wyborów prezydenckich przeprowadzonych na Ukrainie 25 maja, zostanie zaprzysiężony w sobotę w gmachu parlamentu w Kijowie - zdecydowali dziś jego deputowani.

Uroczystość odbędzie się o godzinie 10 (9 czasu polskiego) - postanowili ukraińscy posłowie w głosowaniu.

Na zaprzysiężenie przyjedzie m.in. prezydent Polski Bronisław Komorowski - informował w poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski.

Prezydent Komorowski i Poroszenko spotkają się wcześniej w Warszawie. Ukraiński prezydent-elekt będzie gościem Święta Wolności - rozpoczynających się dziś dwudniowych obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.

Poroszenko weźmie dziś udział m.in. w gali przyznania Nagrody Solidarności, którą otrzyma przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew. Wieczorem - według planów o godz. 22.30 - w Belwederze dojdzie do spotkania prezydenta Komorowskiego z Poroszenką. Jutro z Poroszenką ma spotkać się w Warszawie prezydent USA Barack Obama.

Poroszenko zwyciężył w przeprowadzonych 25 maja wyborach prezydenckich na Ukrainie. Biznesmen, były minister spraw zagranicznych, otrzymał 54,7 proc. głosów. Oficjalne wyniki wyborów ogłoszono wczoraj.

Na zaprzysiężeniu Poroszenki będzie także wiceprezydent USA Joe Biden - poinformował Biały Dom.

Wciąż nie wiadomo, czy do Kijowa przybędzie prezydent Rosji Władimir Putin. Jego rzecznik Dmitrij Pieskow mówił ostatnio, że Putin nie otrzymał zaproszenia na inaugurację prezydentury Poroszenki. MSZ Ukrainy oświadczyło w odpowiedzi, że zaproszenia będą rozsyłane dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów prezydenckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski pojedzie do Kijowa na... Prezydent weźmie udział w uroczystości rozpoczynającej prezydenturę Petra Poroszenki.
Szykują się zmiany w rządzie Ukrainy. Jakie? Zgodnie z konstytucją z 2004 roku, do której Ukraina wróciła po zwycięstwie Majdanu, prezydent ma ograniczony wpływ na formowanie Rady Ministrów.
Łukaszenka chce współpracować z Ukrainą Podkreślił, że dwustronne tradycje przyjaźni stanowią fundament dla wszechstronnej współpracy między dwoma krajami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)