Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie na Ukrainie. W sondażach prowadzi... "król czekolady"?

0
Podziel się:

Gotowość do głosowania na niego wyraziło 24,9 proc. ankietowanych.

Wybory prezydenckie na Ukrainie. W sondażach prowadzi... "król czekolady"?
(wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL/ Michał Józefaciuk)
bESpSOdN

Według najnowszego sondażu na byłego szefa MSZ Ukrainy, przedsiębiorcę działającego w branży spożywczej, Petro Poroszenkę, zwanego _ królem czekolady _, zagłosuje prawie 25 proc. wyborców. Polityk wygrałby też w drugiej turze.

Gotowość do głosowania na Poroszenkę wyraziło 24,9 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się lider partii UDAR Witalij Kliczko z poparciem na poziomie 8,9 proc., na trzecim - była premier Julia Tymoszenko, którą poparło 8,2 proc. badanych.

Lider nacjonalistycznej Swobody Ołeh Tiahnybok zyskał w sondażu poparcie 1,7 proc. respondentów, a szef skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora Dmytro Jarosz - 0,9 procenta.

bESpSOdP

Badanie wskazuje, że Poroszenko na pewno wejdzie do drugiej tury, a szanse na to mają również: Kliczko, Tymoszenko i były wicepremier Serhij Tihipko. Zarazem sondaż daje Poroszence wygraną w drugiej turze z każdym z tych rywali.

Gdyby do drugiej tury weszli Poroszenko i Kliczko, pierwszy może liczyć na 42,9 proc. głosów, drugi - na 15,3 procent. Przy rywalizacji z Tymoszenko były szef MSZ dostałby 46,3 proc. głosów, a była premier - 11,6 procent. Gdyby do drugiej tury przeszedł Poroszenko i Tihipko, głosy rozłożyłyby się odpowiednio: 50,8 proc. do 14,4 procent.

Respondentów pytano też, kto ich zdaniem - niezależnie od ich osobistych sympatii - zostanie prezydentem Ukrainy. 23,6 proc. badanych uznało, że będzie nim Poroszenko, 8,8 proc. spodziewa się zwycięstwa Tymoszenko, a w wygraną Tihipki wierzy 3,6 proc. ankietowanych.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-19 marca na reprezentatywnej próbie 6200 osób. Sondaż prowadziły: ośrodek SOCIS, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS), grupa _ Rating _ i kijowskie centrum analityczne im. Razumkowa.

bESpSOdV
Czytaj więcej w Money.pl
"Wiemy, że wam ciężko, ale trzymamy kciuki" Radosław Sikorski rozmawiał z szefem ukraińskiej dyplomacji o bezpieczeństwie Ukrainy, relacjach tego kraju z Rosją, stosunkach UE-Rosja i dwustronnych kontaktach polsko-ukraińskich.
Ukraina nie wpuszcza "turystów" z Rosji Przywódca partii Udar Witalij Kliczko powiedział, że przyjezdni mają na celu przygotowywanie prowokacji.
Kliczko drugi w prezydenckim sondażu. Za... Badanie przeprowadzono na całym terytorium Ukrainy na reprezentatywnej grupie 2004 osób. Przedterminowe wybory prezydenckie na Ukrainie mają się odbyć 25 maja.
bESpSOeq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)