Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory parlamentarne w RPA. Rządząca partia prawie niezagrożona

0
Podziel się

Prawdopodobnie wygra je Afrykański Kongres Narodowy.

W blisko 53-milionowym kraju do głosowania uprawnionych jest 25,3 mln ludzi</br>
W blisko 53-milionowym kraju do głosowania uprawnionych jest 25,3 mln ludzi</br> (Zakysant/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bEsePawR

W Republice Południowej Afryki rozpoczęły się dziś wybory parlamentarne, których zdecydowanym faworytem jest rządzący krajem od dwudziestu lat Afrykański Kongres Narodowy (ANC).

Do głosowania uprawnionych jest 25,3 mln ludzi w blisko 53-milionowym kraju. Południowi Afrykańczycy wybierają 400 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego.

Według przedwyborczych sondaży ANC może liczyć na prawie 64 proc. głosów, niespełna 2 punkty procentowe mniej niż podczas poprzednich wyborów w 2009 roku. Ponownie nie zdobędzie więc większości dwóch trzecich głosów, niezbędnych, by bez liczenia się z opozycją zmieniać konstytucję. Jednak zwycięstwo ANC będzie wystarczające, by sprawować niepodzielną władzę przez kolejną pięcioletnią kadencję.

bEsePawT

21 maja nowe Zgromadzenie Narodowe wybierze, także na pięcioletnią kadencję, prezydenta RPA, którym zostanie najpewniej obecny szef państwa Jacob Zuma.

Czytaj więcej w Money.pl
Irak przed wyborami. Kolejne krawe zamachy W dwóch atakach na irackich policjantów zginęło 10 osób.
W Indonezji opozycja przejmie władzę? W Indonezji, najludniejszym państwie muzułmańskim świata, w miały miejsce wybory parlamentarne oraz lokalne. Oficjalne wyniki znane będą dopiero na początku maja.
Demonstracja siły przed wyborami Kilkadziesiąt tysięcy zwolenników rządzącego na Węgrzech Fideszu demonstrowało dzisiaj w Budapeszcie, na osiem dni przed wyborami parlamentarnymi.
bEsePaxu
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)