Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Korea Północna
09.03.2014 09:27

Wybory parlamentarne w Korei Północnej już dzisiaj

To pierwsze wybory za rządów Kim Dzong Una, który przejął władzę w grudniu 2011 r. po śmierci swojego ojca Kim Dzong Ila.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)
Na zdj. Kim Dzong Un

To pierwsze wybory za rządów Kim Dzong Una, który przejął władzę w grudniu 2011 r. po śmierci swojego ojca Kim Dzong Ila.

W każdym z 687 okręgów jest tylko jeden kandydat. Przy jego nazwisku na karcie wyborczej głosujący muszą wpisać słowo _ tak _ lub _ nie _.

Na plakatach rozwieszonych w Pjongjangu wzywano do głosowania na _ tak _. Według państwowej agencji KCNA w południe lokalnego czasu frekwencja wynosiła 91 proc.

Wybory parlamentarne odbywają się w Korei Północnej co pięć lat. Podczas poprzednich frekwencja wyniosła 99,98 proc., a 100 proc. głosów oddano na zaproponowanych kandydatów. Według obserwatorów listy kandydatów dają możliwość sprawdzenia, kto cieszy się obecnie poparciem najwyższych władz Korei Północnej.

Kim Dzong Un jest zarejestrowany jako kandydat w okręgu nr 111, który mieści się w pobliżu góry Pektu-san przy granicy z Chinami. Północnokoreańska propaganda głosi, że na tej świętej górze w 1942 roku urodził się Kim Dzong Il.

Wybory najpewniej pomogą 31-letniemu Kim Dzong Unowi umocnić swoją władzę. Najważniejsze jest to, ilu obecnych członków Zgromadzenia zostanie zastąpionych nowymi, młodszymi deputowanymi po skazaniu na śmierć za zdradę i straceniu Dzang Song Teka, wpływowego do niedawna wuja Kim Dzong Una. Jego egzekucja odbyła się w grudniu ub. roku.

Wyniki wyborów zostaną najpewniej ogłoszone w poniedziałek. Północnokoreański parlament jest formalnie najwyższym organem w państwie, ale w praktyce pełni rolę fasadową. Zbiera się raz lub dwa razy do roku i jedynie zatwierdza decyzje, podejmowane przez kierownictwo kraju. Jego zadania ograniczają się przede wszystkim do aprobowania budżetu, a także decyzji Partii Pracy Korei, dysponującej faktycznym monopolem władzy. Ostatnia sesja odbywał się w kwietniu 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m266839.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tajemnicze;zaginiecie;ciotki;kim;dzong;una,42,0,1469994.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ciotka Kim Dzong Una zniknęła. Była w Polsce? Ciotka przywódcy Korei Północnej rozpłynęła się bez śladu. Według japońskiego dziennika Yomuri, pani Kim Kyong Hui miała przyjechać do Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m294304.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wizyta;dennisa;rodmana;w;korei;pln;spiewal;przed;kim;dzong;unem,55,0,1455159.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dennis Rodman śpiewał przywódcy Korei Płn. Rodman twierdzi, że jego podróże mogą przyczynić się do złagodzenia napięcia w relacjach Pjongjangu i Waszyngtonu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/m282162.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rodman;opuszcza;kraj;bez;spotkania;z;przywodca,113,0,1447281.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rodman niezadowolony opuszcza Koreę Były gwiazdor amerykańskiej ligi koszykarskiej NBA Dennis Rodman nie spotkał się podczas obecnej wizyty w Korei Północnej z jej przywódcą Kim Dzong Unem.
Tagi: Korea Północna, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz