Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory 2011
29.05.2011 13:03

Wybory parlamentarne 16 października?

Prezydent chce, by odbyły się zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Doradca w Kancelarii Prezydenta Tomasz Nałęcz powiedział, że prezydent chce, by jesienne wybory parlamentarne odbyły się zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym. _ - Praktycznie wchodzą w grę dwie daty _ - podkreślił Nałęcz. *

Jak napisał portal wprost.pl, prezydent Bronisław Komorowski _ coraz poważniej myśli o rozpisaniu wyborów na 16 października . - Pole manewru nie jest wielkie. Decyzja prezydenta będzie w sierpniu, bo prezydent chce, aby wybory odbyły się zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym _ - mówił dziennikarzom w niedzielę Nałęcz, pytany o datę jesiennychy wyborów do Sejmu i Senatu.

Doradca prezydenta zauważył, że praktycznie wchodzą w grę dwie daty wyborów parlamentarnych. _ Trzecia zachodzi na uroczystość Wszystkich Świętych, co nie jest dobrym rozwiązaniem _ - dodał Nałęcz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybory;2011;nowe;zasady;glosowania,218,0,767962.html) Wybory 2011: nowe zasady głosowania
Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział natomiast, że w związku z terminem wyborów prezydent rozmawia z rządem o kalendarzu polskiej prezydencji. - _ Po zgromadzeniu całej wiedzy prezydent podejmie decyzję, która wyznaczy datę optymalną dla Polaków i dla polskiego życia politycznego _ - zaznaczył Graś.

Również on potwierdził, że wybory powinny się odbyć zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym, dlatego - jak mówił - _ dosyć łatwo sobie wyliczyć, jakie daty wchodzą w grę _. W styczniu zarząd krajowy PO zaaprobował 23 października jako wstępną datę wyborów parlamentarnych.

Zgodnie z Konstytucją, prezydent zarządza wybory parlamentarne nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając je na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji parlamentu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu obecnej kadencji odbyło się 5 listopada 2007 roku; kolejne wybory powinny się więc odbyć pomiędzy 6 października, a 4 listopada. W tych dniach niedziela przypada na 9, 16, 23 i 30 października.

Prezydent ma prawo zarządzić dwudniowe wybory parlamentarne. Przewidują to nowe zasady wyborcze zawarte w Kodeksie wyborczym, który wejdzie w życie 1 sierpnia i według którego odbędą się tegoroczne wybory. Kodeks wyborczy wprowadza również m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu oraz daje możliwość głosowania korespondencyjnego osobom przebywającym za granicą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t102871.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybory;parlamentarne;jednak;dwudniowe,185,0,814009.html) Wybory parlamentarne jednak dwudniowe? Taką możliwość przewiduje szef Kancelarii Prezydenta, Jacek Michałowski. _ To powinno sprzyjać wyższej frekwencji _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t97467.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;koalicja;z;kazdym;nie;z;kaczynskim,30,0,776478.html) SLD: Koalicja z każdym, nie z Kaczyńskim Marek Wikiński zapewnia, że Ryszard Kalisz nie będzie musiał odchodzić z SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t95536.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;dogania;po;niewielka;roznica;w;poparciu,88,0,774488.html) PiS dogania PO, niewielka różnica w poparciu Partia Jarosława Kaczyńskiego jest najmniej podatna na wahania w sondażach.
Tagi: wybory 2011, wybory parlamentarne, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz