Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory na Ukrainie. Właśnie ruszyła kampania

0
Podziel się:

Sprawa dotyczy pięciu okręgów, gdzie mimo wstępnych informacji o wygranej kandydatów opozycji, zwycięzcami ogłoszono ludzi lojalnych wobec władz.

Wybory na Ukrainie. Właśnie ruszyła kampania
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bEEEqkzV

Na Ukrainie rozpoczęła się kampania przed zaplanowanymi na 15 grudnia wyborami uzupełniającymi do parlamentu w okręgach jednomandatowych. Po przeprowadzonym w październiku 2012 roku głosowaniu, nie można było ustalić zwycięzcy.

Sprawa dotyczy pięciu okręgów, gdzie mimo wstępnych informacji o wygranej kandydatów opozycji, zwycięzcami ogłoszono ludzi lojalnych wobec władz. Ogłoszenia powtórnych wyborów w tych okręgach domagała się m.in. Unia Europejska; był to jeden z warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Wybory uzupełniające odbędą się w czterech okręgach jednomandatowych, w których w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych o miejsce w Radzie Najwyższej ubiegali się kandydaci z ramienia partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko, oraz w jednym okręgu, gdzie startował przedstawiciel nacjonalistycznej partii Swoboda.

bEEEqkzX

Podczas przeprowadzonych w środę zjazdów dwóch ugrupowań postanowiono, że w powtórnych wyborach w spornych okręgach zostaną wystawieni ci sami kandydaci, co w minionym roku.

Wybory parlamentarne odbyły się na Ukrainie 29 października ubiegłego roku. Ukraińcy wybierali w nich połowę 450-osobowego parlamentu z list partyjnych, a drugą połowę w okręgach jednomandatowych.

Pierwsze miejsce zajęła wówczas Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, zaś na kolejnych znaleźli się: Batkiwszczyna, partia Udar znanego boksera Witalija Kliczki, Swoboda oraz komuniści.

Po wyborach Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oświadczyła, że startujący w nich kandydaci nie mieli równych szans, przede wszystkim z powodu nadużywania władzy przez administrację państwową.

bEEEqkAd
Czytaj więcej w Money.pl
Kwaśniewski z Coxem wywiozą Tymoszenko? _ Komsomolska Prawda _ twierdzi, że ukraińska opozycja zna nawet dokładną datę wyjazdu byłej premier do Niemiec.
Kwaśniewski: Ukraina nie spełnia warunków Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego postanowiła przedłużyć misję Kwaśniewskiego i Coxa o miesiąc, do 15 listopada.
Unia Europejska naciska ws. Tymoszenko Unia Europejska oczekuje od władz Ukrainy bardziej zdecydowanych działań na rzecz rozwiązania problemu więzionej byłej premier Julii Tymoszenko.
bEEEqkAy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)