Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory na ukrainie
20.05.2014 20:00

Wybory na Ukrainie. Lider zostawia konkurentów w tyle

W kwietniu poparcie dla lidera kształtowało się na poziomie 48,4 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons (CC 3.0))

Przed wyznaczonymi na niedzielę przedterminowymi wyborami prezydenta Ukrainy zwiększa się dystans między najwyżej notowanym kandydatem na to stanowisko Petro Poroszenką a jego największą konkurentką, byłą premier Julią Tymoszenko.

Poroszenkę, biznesmena i byłego szefa dyplomacji, gotowych jest poprzeć 34 procent wszystkich uprawnionych do głosowania, a Tymoszenko - 6,5 proc. Na trzecim miejscu znalazł się były wicepremier Serhij Tihipko, na którego chce oddać swój głos 5,8 proc. uprawnionych - pokazuje opublikowany we wtorek wspólny sondaż pracowni Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii, Socis i Rating.

Wśród respondentów, którzy deklarują, że wezmą udział w wyborach prezydenckich, poparcie dla Poroszenki wynosi 53,2 proc. W kwietniu kształtowało się ono na poziomie 48,4 proc.

W porównaniu z kwietniem w grupie tej zmniejszyła się liczba zwolenników Tymoszenko. Obecnie chce na nią głosować 10,1 proc., a wcześniej - 14 proc. Lepsze wskaźniki niż w kwietniu ma obecnie Tihipko: jego poparcie wzrosło z 7,4 do 8,8 proc.

Przedterminowe wybory prezydenckie ogłoszono 22 lutego. Parlament uchwalił wówczas rezolucję, w której uznał, że dotychczasowy szef państwa Wiktor Janukowycz _ samowolnie odsunął się od wypełniania obowiązków _. Od tego czasu obowiązki prezydenta pełni przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wątpliwie legalne" wybory na Ukrainie Dmitrij Miedwiediew skrytykował wybory i określił warunki wznowienia rozmów o gazie z Kijowem.
Merkel nie wyklucza sankcji dla Rosji _ Tylko mieszkańcy Ukrainy, nikt inny, muszą w wolnych i uczciwych wyborach zdecydować o przyszłości swego kraju _ - podkreśliła na konferencji prasowej.
Ukraińcy nie zakończą protestów do wyborów Opozycjonista wyjaśnił, że do bezpośredniej walki o fotel prezydenta z Janukowyczem stanie w 2015 roku ten kandydat opozycji, który w pierwszej turze wyborów zdobędzie największe poparcie.
Tagi: wybory na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz