Notowania

wybory na litwie
15.10.2012 14:31

Wybory na Litwie. Polska partia w koalicji?

Wymagany pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyła również Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) - poinformowała dzisiaj Główna Komisja Wyborcza (GKW).

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wymagany pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyła również Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) - poinformowała dzisiaj Główna Komisja Wyborcza (GKW).

Najwięcej głosów uzyskały ugrupowania lewicowe - Partia Pracy i Litewska Partia Socjaldemokratyczna. Frekwencja w wyborach wyniosła 52 proc. Przewodniczący GKW Zenonas Vaigauskas poinformował na konferencji prasowej, że po podliczeniu głosów z 94 proc. okręgów wyborczych okazało się, iż Partia Pracy uzyskała ponad 20 proc. głosów, a Litewska Partia Socjaldemokratyczna - ponad 18 proc.

Na trzecim miejscu są obecnie współrządzący dotychczas konserwatyści Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci - prawie 15 proc. Na następnych pozycjach kolejno uplasowały się: Droga Odwagi - prawie 8 proc., Porządek i Sprawiedliwość - ponad 7 proc., Akcja Wyborcza Polaków na Litwie prawie 6 proc. (5,87 proc.).

Przewodniczący Partii Pracy, litewski eurodeputowany rosyjskiego pochodzenia Viktor Uspaskich już zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie prowadzić rozmowy w sprawie koalicji rządzącej z socjaldemokratami i partią Porządek i Sprawiedliwość.

Uspaskich zaznaczył, że _ im szersza będzie koalicja, tym lepiej _ i nie wykluczył, że do koalicji dołączą liberałowie, a także AWPL. _ - Nie widzę przeciwwskazań co do współpracy z Polakami _ - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Uspaskich. Ocenił, że w AWPL _ są normalni ludzie, pragmatyczni, nie wywołujący żadnych skandali _.

Natomiast przewodniczący AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski wątpi w możliwość współpracy z Partią Pracy. _ - Wobec tego ugrupowania jest wiele zarzutów kupowania głosów, prowadzenia nieetycznej kampanii wyborczej. Zastanawiamy się, czy warto w ogóle z Partią Pracy współpracować _ - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Tomaszewski.

Przewodniczący GKW Vaigauskas poinformował, że najwięcej skarg w trakcie głosowania dotyczy Partii Pracy. Uspaskich nie komentuje zarzutów. _ - Tą sprawą zajmą się organy ochrony prawa i wszystko zostanie wyjaśnione _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska mniejszość w rządzie? Wielki sukces Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przekroczyła 5-procentowy próg wyborczy.
Premier w opozycji? To efekt kryzysu Zmiana rządów nie musi oznaczać zmiany orientacji litewskiej polityki.
Usunięty prezydent nie może być europosłem Decyzja litewskiego Sądu jest sprzeczna z decyzją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Paksasa.
Tagi: wybory na litwie, litwa, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz