Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory na Białorusi. W większości okręgów jeden kandydat

0
Podziel się:

Tylko w nieco ponad 10 procentach okręgów będzie więcej niż jeden kandydat podczas marcowych wyborów do władz lokalnych na Białorusi.

Wybory na Białorusi. W większości okręgów jeden kandydat
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Tylko w nieco ponad 10 procentach okręgów będzie więcej niż jeden kandydat podczas marcowych wyborów do władz lokalnych na Białorusi - podkreślił szef Białoruskiego Komitetu Helsińskiego Aleh Hułak.

- _ W całym kraju jest średnio 1,2 kandydata na jedno miejsce. W zdecydowanej większości okręgów w wyborach nie będzie wyboru. Tylko w nieco ponad 10 proc. okręgów będzie kilku kandydatów. Ale przy tym nie ma żadnego okręgu, gdzie nie byłoby żadnego _ - oznajmił Hułak.

Jego zdaniem fakt, że kandydaci tak skrupulatnie rozdzielili się między okręgami, budzi podejrzenia, że proces wyborczy jest odgórnie kierowany. Według danych Centralnej Komisji Wyborczej, w 18,8 tys. okręgów wyborczych będzie startować 22,8 tys. kandydatów.

Jak jednak podkreślił wiceszef Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _ Walancin Stefanowicz, brak konkretnych przykładów łamania procedury rejestracji kandydatów, gdyż żadnemu z obserwatorów kampanii obywatelskiej _ - Obrońcy praw człowieka o wolne wybory _ nie umożliwiono wzglądu w dokumenty potencjalnych kandydatów. _ Wielki etap kampanii wyborczej był całkowicie zamknięty i w 100 proc. niepubliczny _ - zaznaczył.

Według przekazanych w poniedziałek danych zarejestrowano bardzo niewielu kandydatów opozycji: 107 z kampanii _ Mów Prawdę! _, 88 z lewicowej partii _ Sprawiedliwy Świat _, 81 ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, 42 z Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji, tylu samo z Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada), 38 z ruchu _ O Wolność _ oraz 27 z Partii BNF.

Z informacji podanych przez sekretarza Centralnej Komisji Wyborczej Mikałaja Łazawika na początku lutego wynika, że w komisjach wyborczych, które będą liczyć głosy, znalazło się tylko 23 przedstawicieli opozycji. To 0,03 proc. składu komisji.

Według grudniowego sondażu niezależnego ośrodka NISEPI w wyborach do władz lokalnych 23 marca zamierza wziąć udział 44 proc. wyborców. Chęć głosowania na kandydata, będącego zwolennikiem prezydenta Alaksandra Łukaszenki, zadeklarowało 30,2 proc. ankietowanych, na przeciwnika Łukaszenki - 21,9 proc., a na _ innego kandydata _ - 34,4 proc.

W styczniu Łukaszenka odznaczył Orderem Honoru szefową CKW Lidziję Jarmoszyną, która jest objęta zakazem wjazdu do UE i USA, gdyż wszystkie kampanie wyborcze, które odbywały się na Białorusi od 1996 roku, zostały uznane przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie za nieuczciwe. Sankcjami UE, obejmującymi ponad 200 osób, objęty jest także sam Łukaszenka.

Czytaj więcej w Money.pl
Majdan na Białorusi? Deklaracja Łukaszenki Prezydent Białorusi ponowił zapewnienie, że na Białorusi nie dojdzie do Majdanu. Wyraził też przekonanie, że Ukraina powinna zachować integralność terytorialną.
Białoruś nie chce Ukraińca w swoim kraju Informacje o wyjeździe Zacharczenki na Białoruś pojawiły się w ukraińskich mediach społecznościowych.
Na Białorusi modlitwy za Ukrainę Na Białorusi odbywają się w weekend modlitwy za Ukrainę. Cerkiew prawosławna zaplanowała je na sobotę, zaś Kościół katolicki na niedzielę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)