Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory na Białorusi. Prawa człowieka respektowane coraz słabiej

0
Podziel się:

- Ogólny odsetek przedstawicieli partii opozycyjnych w składzie komisji okręgowych wynosi obecnie tylko 0,25 proc. - alarmuje organizacja Obrońcy praw człowieka na rzecz wolnych wyborów.

Wybory na Białorusi. Prawa człowieka respektowane coraz słabiej
(AP/Fotolink/East News)

Regres pod względem formowania komisji wyborczych przed marcowymi wyborami do władz lokalnych na Białorusi stwierdziła w środę niezależna organizacja _ Obrońcy praw człowieka na rzecz wolnych wyborów _.

_ - Stwierdzamy znaczny regres i uprzedzenia przy formowaniu okręgowych komisji wyborczych _ - oświadczył w Radiu Swaboda wiceszef organizacji, a jednocześnie Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _ Walancin Stefanowicz.

Jak zaznaczył, podczas wyborów parlamentarnych w latach 2008 i 2012 w skład komisji weszło odpowiednio 32 i 24 proc. osób zgłaszanych do komisji przez partie opozycyjne.

_ - A teraz ze 185 kandydatów partii opozycyjnych do składu komisji trafiło tylko 11. To około 6 proc. Ogólny odsetek przedstawicieli partii opozycyjnych w składzie komisji okręgowych wynosi obecnie tylko 0,25 proc. _ - podkreślił.

Dodał, że nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o brak przejrzystości procesu wyłaniania komisji. Obrońcy praw człowieka mieli ogromne problemy z dostaniem się na wspólne posiedzenia władz obwodowych i lokalnych, na których ustalano skład komisji. Udało się to jedynie w 43 proc. przypadków.

Jak uzupełnił Stefanowicz, ponieważ nie ma określonych kryteriów wyboru członków komisji, odrzuceni kandydaci nie mogą odwoływać się od decyzji w tej sprawie w sądach.

_ - I nadal władze wykonawcze mają absolutne prawo kontroli procesu wyłaniania komisji. Komisje tradycyjnie składają się z przedstawicieli prorządowych organizacji społecznych w rodzaju oficjalnych związków zawodowych, Białoruskiego Związku Młodzieży, weteranów itp. Udział partii politycznych jest zupełnie mizerny _ - zaznaczył Stefanowicz.

Wybory do władz lokalnych na Białorusi odbędą się 23 marca.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruś zbroi się po zęby. Ma nowe rakiety Uzbrojenie wojsk białoruskich w trzecią baterię Tor-M2 znacznie zwiększyło bojowy potencjał sił obrony powietrznej - podkreśla dowódca płk Hurcewicz.
Drobny gest, a znaczy wiele. Paczki dla... Około 40 świątecznych paczek trafi z Polski do dzieci represjonowanych obywateli Białorusi. To wynik świątecznej akcji charytatywnej_ Rodzina - Rodzinie. My razem. _
Właściciele pojazdów zapłacą setki tysięcy Na Białorusi weszła w życie opłata za dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego - poinformowała agencja BiełTA. Kierowcy planują kolejny protest przeciwko wprowadzeniu opłaty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)