Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory na białorusi
21.09.2012 10:19

Wybory na Białorusi. Opozycja nie startuje

O 110 miejsc ubiega się 293 kandydatów, w tym 46 przedstawicieli opozycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

O 110 miejsc ubiega się 293 kandydatów, w tym 46 przedstawicieli opozycji. Ponad 6 tys. lokali wyborczych będzie otwartych w godz. 8-20 (godz. 7-19 czasu polskiego).

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) zapowiada, że wyniki wyborów mają być znane w poniedziałek rano.

Opozycja miała początkowo około 130 kandydatów, ale 15 września swoich przedstawicieli wycofały dwie największe partie opozycyjne: Partia Białoruski Front Narodowy i Zjednoczona Partia Obywatelska, uzasadniając to niewłączeniem ich przedstawicieli do komisji wyborczych oraz tym, że w kraju wciąż są więźniowie polityczni.

Z grona opozycji nadal kandydują reprezentanci lewicowej partii Sprawiedliwy Świat, kampanii _ Mów Prawdę! _ i Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada).

Po wycofaniu części kandydatów w 16 okręgach wyborczych startuje tylko jeden kandydat. Wyborcy mogą w takiej sytuacji głosować _ za _ lub _ przeciw _ niemu.

Wybory do Izby Reprezentantów odbywają się według ordynacji większościowej, a więc do parlamentu przejdą kandydaci, którzy w pierwszej turze zdobędą ponad 50 proc. głosów, a frekwencja wyniesie co najmniej 50 procent. Jeśli te wymogi nie zostaną spełnione, w ciągu dwóch tygodni dojdzie do drugiej tury z udziałem dwóch najlepszych kandydatów. W poprzednich wyborach w 2008 roku wszystkie miejsca w parlamencie zostały obsadzone już w pierwszej turze.

Aby podnieść frekwencję, na której bardzo zależy władzom, organizowane jest głosowanie przedterminowe, do którego - według doniesień niezależnych mediów - Białorusi są czasem przymuszani. Według danych CKW od wtorku, czyli w ciągu pierwszych trzech dni, wzięło w nich udział 12,5 proc. wyborców.

Wybory obserwuje 30 tys. obserwatorów z Białorusi oraz około 700 międzynarodowych, w tym z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Własny monitoring lokali wyborczych prowadzi też opozycja.

W poprzednich wyborach do Izby Reprezentantów w 2008 roku o 110 miejsc ubiegało się 279 kandydatów. Opozycję reprezentowało 70, ale żaden z nich nie dostał się do parlamentu.

Równolegle od 6 września trwają wybory do Rady Republiki, izby wyższej parlamentu. Zgodnie z białoruskim prawodawstwem, 64-osobowa izba wyższa nie jest wybierana w wyborach powszechnych, tylko na posiedzeniach obwodowych rad deputowanych. Rady mają wyłonić swoich przedstawicieli do tego organu do 25 września.

Czytaj więcej w Money.pl
5 dni przed wyborami już głosują. Z przymusu Głosowanie potrwa od dziś przez 5 dni. Według Centralnej Komisji Wyborczej ułatwia ono oddanie głosu wyborcom, według obserwatorów stwarza pole do nadużyć.
Brutalna cenzura w wykonaniu Białorusi Białoruska milicja skonfiskowała ulotki w biurze opozycyjnej kampanii Mów Prawdę!. Zatrzymano też działacza jej młodzieżowego skrzydła Pawła Winahradaua, a dwóch innych działaczy skazano na kary aresztu.
Tak Mińsk ogranicza start opozycji w wyborach Centralna Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrowania kandydatury lidera ruchu _ O Wolność _ w wyborach parlamentarnych.
Tagi: wybory na białorusi, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz