Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory do posłów PE jednodniowe. Kiedy?

0
Podziel się:

Polacy w maju wybiorą 51 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z kodeksem wyborczym wybory do PE zarządza prezydent
Zgodnie z kodeksem wyborczym wybory do PE zarządza prezydent (Patryk Ptak/REPORTER)

Najbardziej prawdopodobny termin wyborów do Parlamentu Europejskiego to 25 maja; głosowanie będzie zatem jednodniowe - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Według kancelarii bez nowelizacji kodeksu wyborczego nie można zarządzić wyborów dwudniowych.

Zgodnie z kodeksem wyborczym wybory do PE zarządza prezydent w drodze postanowienia, nie później niż 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w okresie wyborczym. Okres wyborczy ustalony w przepisach prawa Unii Europejskiej przypada od 22 do 25 maja 2014 r.

Zatem prawdopodobny termin wyborów w Polsce to niedziela, 25 maja; przy założeniu, że wybory odbędą się tego dnia, zarządzenie wyborów przez prezydenta powinno nastąpić nie później niż 24 lutego - poinformowano.

PAP spytała, czy prezydent rozważa możliwość, by wybory europejskie trwały dwa dni i czym będzie się kierował, podejmując decyzję w sprawie tego, czy wybory do PE będą jedno- czy dwudniowe.

Art. 4 ust. 2 kodeksu wyborczego mówi o tym, że organ zarządzający wybory może postanowić, że głosowanie w wyborach przeprowadzone zostanie w ciągu dwóch dni.

Kancelaria odpowiedziała - powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który badał wspomniany art. 4 - że _ nie jest w obecnym stanie prawnym możliwe zarządzenie głosowania w ciągu dwóch dni _. Dwudniowe głosowanie do PE - podkreśliła Kancelaria - byłoby możliwe, gdyby kodeks wyborczy został odpowiednio znowelizowany.

Przywołała przy tym uzasadnienie wyroku TK, który orzekł, że w przypadku wyborów samorządowych i europejskich _ dwudniowe głosowanie jest dopuszczalne, lecz oznacza, że powinien o tym przesądzić sam ustawodawca _.

TK badał kodeks wyborczy w lipcu 2011 roku; w odniesieniu do dwudniowego głosowania orzekł, że w ogóle jest niedopuszczalne w wyborach do Sejmu, Senatu i prezydenckich.

Biuro Prasowe Kancelarii podkreśliło ponadto, że postanowienie prezydenta o zarządzeniu wyborów podaje się do publicznej wiadomości i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. W postanowieniu prezydent wyznacza datę wyborów oraz określa dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w kodeksie wyborczym (kalendarz wyborczy), po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej.

Pytana o kwestię ewentualnej nowelizacji kodeksu wyborczego marszałek Sejmu Ewa Kopacz oceniła, że obecnie jest zbyt mało czasu, by przeprowadzić odpowiednie zmiany w kodeksie, tak by zaczęły obowiązywać jeszcze podczas tegorocznych wyborów do PE.

_ - Wybory do europarlamentu są prawie że za chwilę, jeśli chodzi o przyszłość, to się okaże, czy taka potrzeba (nowelizacji) będzie. My się uczymy również na tym, co już przeżyliśmy. Mieliśmy wybory do PE poprzednie, teraz będziemy mieli te, pewnie posłowie wyciągną z tego wnioski _ - powiedziała Kopacz na środowej konferencji prasowej.

Polacy w maju wybiorą 51 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Oleksy wróci do polityki. Jako prezydent? Zdaniem byłego premiera, tak w SLD, jak i w całym kraju powinna odbyć się ocena działania dotychczasowych europosłów.
Ziobro przed sądem? PE nie sprzeciwił się Ziobro mówił przed głosowaniem, że oczekuje, iż jego immunitet "zostanie zdjęty".
Gowin chce ograniczyć biurokrację w UE. Jak? Ograniczenie biurokracji w UE, walka z bezrobociem i kryzysem demograficznym w Europie - to główne punkty programu Polski Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)