Notowania

donald tusk
28.05.2014 17:39

Wybory do PE. Tusk ostro o wyborczych rewelacjach Macierewicza

Jazgot, że wybory będą sfałszowane, towarzyszył do wyborów, potem była chwila milczenia, bo przewagę miało PiS - ocenił premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Komisja Europejska)

_ Od sprawdzania, czy wybory były przeprowadzone prawidłowo, są sądy i PKW _- ocenił premier Donald Tusk, odnosząc się do zarzutów PiS o ewentualnych fałszerstwach podczas wyborów do PE. Dodał, że jeśli PiS chce leczyć swoją obsesję, to może korzystać z dostępnych procedur.

Na konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim premier zwrócił uwagę, że jeszcze przed dniem wyborów do Parlamentu Europejskiego PiS zapowiadało, że _ jeśli wygra PO, to znaczy, że wybory są sfałszowane _. _ Jeśli wygra PiS, to chyba jest dla nich jedyna gwarancja, że wybory były uczciwe _ - zaznaczył Tusk.

_ Na szczęście mamy w Polsce procedury i instytucje. Ja nie organizuję wyborów, jestem ich uczestnikiem. Od tego mamy Państwową Komisję Wyborczą i sądy _ - powiedział premier. _ Składa się protest, jeśli protest jest uwzględniony, sąd rozstrzyga, czy przeliczać (głosy) jeszcze raz, czy nawet powtórzyć wybory _ - zauważył premier.

Jak zapewnił, Polska pod względem przeprowadzania wyborów spełnia najwyższe standardy światowe. _ Jeśli to (sprawdzanie) ma wyleczyć obsesję PiS, to mają do wykorzystania te procedury _ - dodał szef rządu.

Według premiera, _ jazgot, że wybory będą sfałszowane, towarzyszył do wyborów, potem była chwila milczenia, szczególnie kiedy pierwsze liczenie pokazywało, że przewagę ma PiS (...) a później, gdy okazało się, że wygrała PO, wrócili do swojej starej melodii _ - zauważył Tusk. _ Trzeba dużo cierpliwości, żeby z tym żyć _ - dodał.

Politycy PiS podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie zaprezentowali film, na którym widać jak członkowie jednej z obwodowych komisji wyborczej na warszawskim Mokotowie opuszczają lokal wyborczy z workami zawierającymi karty do głosowania. Politycy PiS zwrócili uwagę, że członkowie komisji nie wywiesili wcześniej na drzwiach protokołu z wynikami głosowania. Jak podkreślali, taki obowiązek wynika z przepisów kodeksu wyborczego.

_ Działanie takie, w którym nie wywiesza się protokołu przebiegu głosowania, a ustala się z systemem informatycznym i jego przedstawicielami szczegóły, a dopiero później wywiesza się protokół głosowania, pozwala na dowolność _ - ocenił wiceprezes PiS Antoni Macierewicz .Tusk był też pytany o czwartkowy zarząd PO, który ma omówić wynik wyborów i podsumować kampanię do PE.

Premier mówił m.in. o wynikach PO w wyborach do PE w poszczególnych okręgach. _ Preferencje są stabilne, jeśli chodzi o poparcie dla dwóch głównych partii. Tym razem na mapie Polski było to widać bardzo wyraźnie. To jest w jakimś sensie mapa historyczna, bo wszystkie wybory niezmiennie potwierdzają, że Warszawa, północ, zachód, południowy-zachód to domena Platformy. Wschód i południowy wschód domeną PiS-u. Nic się nie zmieniło, zmieniają się czasem proporcje _ - podkreślił premier. Zaznaczył, że _ Polska w sensie cywilizacyjnym, kulturowo i politycznie jest trochę podzielona _, co jest ciekawym fenomenem socjologicznym.

_ Będę chciał podziękować wszystkim, którzy się w te wybory zaangażowali. Mam dużą satysfakcję i mam komu dziękować, bo kolejna, ósma wygrana to rzecz bez precedensu w Polsce. Będę dziękował najbardziej zaangażowanym w naszą kampanię, ale bez szczególnego entuzjazmu czy euforii. Zdajemy sobie sprawę, że kolejne wybory będą trudniejsze. Czas nie sprzyja rządzącym i rozumiemy ile rzeczy dobrych musimy zrobić, żeby utrzymać ten poziom zaufania _ - powiedział Tusk.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS po swojemu weryfikuje wyniki wyborów Do jutra partia będzie gromadziła sfotografowane protokoły z głosowania do PE.
Gowin składa ważną deklarację ws. euro Podkreślił też, że Polacy powinni mieć dostęp do informacji na temat konsekwencji podjęcia tej decyzji
Politycy PSL apelują do PiS. Chodzi o... PSL zaapelował do polityków PiS, by po wyborach do PE razem z Platformą i ludowcami weszli do frakcji Europejskiej Partii Ludowej.
Tajemnicze znalezisko w smoleńskiej brzozie Śledczy znaleźli w niej szczątki siluminu. Jest odpowiedź Macieja Laska z zespołu smoleńskiego przy KPRM.
Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz