Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jest decyzja TK

0
Podziel się:

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał 3-procentowy próg w wyborach do Parlamentu Europejskiego za niezgodny z konstytucją.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jest decyzja TK
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał 3-procentowy próg w wyborach do Parlamentu Europejskiego za niezgodny z konstytucją. Za likwidacją ograniczeń dla mniejszych partii głosowało dziś w Karlsruhe pięciu z ośmiu sędziów trybunału.

Nowe zasady będą obowiązywały już w najbliższych wyborach do PE 25 maja. Próg naruszał zasadę równości wyborów i równości szans partii politycznych - powiedział prezes TK Andreas Vosskuhle. Każdy głos oddany w wyborach musi mieć taką samą wartość - wyjaśnił sędzia.

Dotychczas zarówno w wyborach do Bundestagu, jak i do PE obowiązywał 5-proc. próg wyborczy. TK zakwestionował to ograniczenie w 2011 roku. Uchwalona po tym orzeczeniu ustawa obniżyła próg do 3 procent. Dziewiętnaście ugrupowań, w tym skrajnie prawicowa NPD i Piraci, zaskarżyło także to rozwiązanie.

Orzeczenie TK nie dotyczy wyborów parlamentarnych w Niemczech, gdzie 5-procentowy próg zachowuje ważność.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS i Związek Słowiański startują do... Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała komitety wyborcze: PiS, PSL oraz Związku Słowiańskiego, chcące startować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz, ile posłowie wydadzą na kampanie W poprzednich wyborach do PE limit wydatków na kampanię wyborczą nie zależał od tego, w ilu i w których okręgach wyborczych dany komitet zarejestrował listy; była to stała kwota.
Niemcy bojkotują wybory do PE Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim nie wystawi swojego kandydata w wyborach do Parlamentu Europejskiego i nie poprze kandydatów żadnej innej partii.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)