Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Rumunii. Rozpoczęło się głosowanie

0
Podziel się:

Według sondaży faworytem jest obecny lewicowy premier Victor Ponta.

Wybory w Rumunii. Rozpoczęło się głosowanie
(wrestlingentropy/CC/Flickr)

W Rumunii rozpoczęły się dziś rano wybory prezydenckie. Według sondaży faworytem jest obecny lewicowy premier Victor Ponta, a jego najpoważniejszym rywalem - Klaus Iohannis, popierany przez Sojusz Chrześcijańsko-Liberalny.

Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 20 czasu polskiego. Tuż po ich zamknięciu podane zostaną pierwsze wyniki sondażowe głosowania.

W sumie o fotel prezydenta Rumunii ubiega się 14 kandydatów. Jeśli żaden z nich nie otrzyma ponad połowy głosów, 16 listopada odbędzie się druga tura wyborów.

Wybory prezydenckie zakończą 10-letni okres, w którym na czele państwa stał centroprawicowy Traian Basescu, bowiem konstytucja nie pozwala mu kandydować na trzecią kadencję.

Rumunia nie jest republiką prezydencką, lecz głowa państwa ma znaczne uprawnienia w dziedzinie polityki zagranicznej, obronności, może uczestniczyć w posiedzeniach rządu, mianuje ludzi na kluczowe stanowiska w wymiarze sprawiedliwości i biurze antykorupcyjnym, trzech członków Trybunału Konstytucyjnego; ma też prawo desygnować kandydata na premiera, chociaż parlament może jego kandydaturę odrzucić. Ma też prawo, pod pewnymi warunkami, rozwiązać parlament.

Czytaj więcej w Money.pl
Skandal korupcyjny w rumuńskiej polityce Rumuńskie służby antykorupcyjne (DNA) podały, że rozpoczęły dochodzenie w sprawie dwóch wpływowych socjaldemokratycznych deputowanych.
USA ostrzegają separatystów w Donbasie Stany Zjednoczone skrytykowały plany przeprowadzenia wyborów przez separatystów na wschodniej Ukrainie.
Wybory zagrożone? System nie działa dobrze W przyszłym tygodniu zostaną przeprowadzone kolejne próby.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)