Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Mołdawii. Powiedzieli "nie" Putinowi. Kreml to uszanuje?

0
Podziel się:

Demokratyczne wybory irytują Putina - pisze dziś dziennik Washington Post.

Wybory w Mołdawii. Powiedzieli "nie" Putinowi. Kreml to uszanuje?
(PAP/EPA)

Po niedzielnych wyborach parlamentarnych 3,5-milionowa Mołdawia będzie kontynuowała kurs integracji z Unią Europejską, o ile prezydent Rosji Władimir Putin znowu nie ucieknie się do zbrojnej agresji - pisze dziś _ Washington Post _.

_ Putin jest biegły w wykorzystywaniu siły wojskowej, by przejąć kontrolę nad częściami sąsiednich państw, które uważa za znajdujące się pod władzą Kremla. Z kolei demokratyczne wybory go irytują _ - podkreśla dziennik.

Jak dodaje, w niedzielę Putin przegrał kolejne głosowane. Mimo zdecydowanej rosyjskiej kampanii, trzy prozachodnie ugrupowania zdobyły 45,5 proc. głosów w nowym parlamencie Mołdawii i będą mogły utworzyć koalicję rządową, a dwie prorosyjskie partie otrzymały 38,5 proc. głosów. _ Nie było to niespodzianką. Oprócz dużej presji politycznej i gospodarczej ze strony Moskwy, rząd miał też nieszczęście być u władzy w czasie globalnego spowolnienia gospodarczego, a przez większą część ubiegłego roku przegrywał z opozycją w sondażach _ - pisze _ WP _.

Liderzy powiązanej z Putinem Partii Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM) obiecali, że poprowadzą kraj do Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan, podczas gdy dotychczasowe władze zapowiadały, że będą opierać się na umowie stowarzyszeniowej zawartej w czerwcu z UE, która przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu oraz możliwość ruchu bezwizowego pomiędzy UE a Mołdawią.

We wrześniu nagle pojawiła się inna prorosyjskiej partia Patria, na której czele stanął zagadkowy biznesem, który na wiece sprowadzał popularnych rosyjskich artystów i według komisji wyborczej otrzymał ponad 600 tys. dolarów z nielegalnych funduszy. Sąd Najwyższy Mołdawii zakazał Patrii udziału w wyborach, a założyciel ugrupowania uciekł do Rosji. Władze dokonały też obławy na sponsorowane przez Rosję organizacje pozarządowe, gdzie skonfiskowano broń i gotówkę.

Według _ WP _ teraz _ pytanie polega na tym, czy Putin uszanuje wybór Mołdawian _. Dziennik przypomina, że Rosja już okupuje separatystyczne i zamieszkane przez ludność rosyjskojęzyczną Naddniestrze. Aby zastraszyć wyborców przedstawiciele rosyjskich władz grozili przed wyborami, że mogą podjąć dalsze kroki, by oddzielić Naddniestrze od Mołdawii. _ Rosja promuje też separatyzm w innym regionie, Gagauzji, i dawała do zrozumienia, że może odciąć eksport gazu, od którego Mołdawia jest w dużym stopniu uzależniona _ - podkreśla gazeta.

Przypomina, że zachodni przywódcy byli zdziwieni, gdy odpowiedzią Putina na prozachodnią rewolucję na Ukrainie było rozpoczęcie tajnej wojskowej inwazji Krymu i gdy Moskwa podżegała do zbrojnej rebelii na wschodzie Ukrainy. _ Nie powinni być zdziwieni, jeśli podobna agresja rozpocznie się przeciwko Mołdawii. Przywódcy i wyborcy w tym kraju oparli się imperializmowi Putina; zachodnie rządy powinny być przygotowane, by zrobić to samo _ - konkluduje _ WP _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/m327540.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory-w-moldawii-szef-prorosyjskiej-partii,96,0,1667168.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zausznik Putina ucieka do Moskwy Mołdawski biznesmen i szef prorosyjskiej partii Renato Usatii został wczoraj poinformowany, że nie może brać udziału w wyborach 30 listopada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m327713.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/moldawia-pozostaje-na-kursie-pro-zachodnim,179,0,1669299.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mołdawia pozostaje na kursie pro-zachodnim Partia Liberalno-Demokratyczna, Partia Demokratyczna Mołdawii i Partia Liberalna uzyskały ponad 40 proc. głosów, co najprawdopodobniej pozwoli im kierować wspólnie krajem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m326756.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent-komorowski-rozpoczal-wizyte-w,83,0,1662035.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent w Mołdawi. Dziś ważne spotkanie Tematem rozmów będzie też bezpieczeństwo w regionie w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz presji politycznej i ekonomicznej wywieranej przez Moskwę na oba te kraje (Ukrainę i Mołdawię).
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)