Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w mołdawii
30.11.2014 09:55

Wybory w Mołdawii. Jakie kierunek krajowej polityki wybiorą obywatele?

W analizach przedwyborczych komentatorzy zwracali uwagę, że oba obozy - zarówno ten opowiadający się za dalszym zbliżeniem z UE, jak i stronnicy zwrotu ku Rosji - mogą mieć kłopoty z powołaniem stabilnej koalicji rządowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Mołdawii zaczęły się o godz. 7 rano czasu lokalnego (6 czasu polskiego) wybory parlamentarne. Według obserwatorów zadecydują one, czy kraj utrzyma kurs proeuropejski, czy też zwróci się ku Rosji. Obserwatorzy niepokoją się o stabilność wewnętrzną Mołdawii.

W analizach przedwyborczych komentatorzy zwracali uwagę, że oba obozy - zarówno ten opowiadający się za dalszym zbliżeniem z UE, jak i stronnicy zwrotu ku Rosji - mogą mieć kłopoty z powołaniem stabilnej koalicji rządowej. Przed wyborami służby mołdawskie ostrzegły także przed próbami zdestabilizowania procesu wyborczego. Wybory odbywają się w czasie, gdy trwa konflikt na sąsiedniej Ukrainie, a po aneksji Krymu przez Rosję wielu obserwatorów uznało, że scenariusz może się powtórzyć w separatystycznym i zamieszkanym przez ludność rosyjskojęzyczną mołdawskim Naddniestrzu.

Z sondaży wynika, że w wyniku wyborów do parlamentu dostaną się trzy partie proeuropejskie: Demokratyczna Partia Mołdawii (PDM), Liberalno-Demokratyczna Partia Mołdawii (PDLM) i Partia Liberalna (PL). Wejdą do niego także partie prorosyjskie: Partia Komunistów Republiki Mołdawii (PCRM) i Partia Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM). W niedzielę Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wcześniejszą decyzję o wykluczeniu z wyborów innego ugrupowania prorosyjskiego, Patrii; jest ono finansowane z zagranicy, co w Mołdawii jest nielegalne.

PSRM, której lider Igor Dodon spotkał się niedawno z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, opowiada się za anulowaniem zawartej latem przez Mołdawię umowy o stowarzyszeniu z UE. _ Zorganizujemy referendum; naród sam powinien zadecydować, czy chce integrować się z UE, czy z Unią Celną razem z Rosją _ - powiedział Dodon agencji AFP. Według badań opinii społecznej 40 procent Mołdawian opowiada się za integracją z UE i tyle samo popiera dołączenie się kraju do Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan.

Do głosowania w niedzielnych wyborach uprawnionych jest około 3 mln obywateli. Wyłonią oni jednoizbowy 101-osobowy parlament o czteroletniej kadencji.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 21 czasu lokalnego (20 czasu polskiego). Pierwsze wstępne wyniki oczekiwane są w poniedziałek rano.

Czytaj więcej w Money.pl
Co widzieli obserwatorzy OBWE w Rosji? Szesnastoosobowa misja OBWE pracuje w Rosji od sierpnia. Jej mandat dotyczy obserwacji dwóch przejść granicznych: Donieck i Gukowo.
Putin o ważnej decyzji: Nas to urządza - _ Generalnie nas to urządza. Nie widzimy w tym niczego szczególnego _- oznajmił
Rosyjskie okręty ćwiczą w kanale La Manche - _ Przeprowadzamy ćwiczenia _ - poinformowała służba prasowa rosyjskiej Floty Północnej.
Tagi: wybory w mołdawii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz