Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe. SLD krytykuje PSL na ulotkach

0
Podziel się:

Nie jesteś frajerem, nie głosuj na PSL - ulotki z takim hasłem, wykorzystującym sprawę niedawanej wypowiedzi ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Wybory samorządowe. SLD krytykuje PSL na ulotkach
(Andrzej Stawiński/Reporter)
bEKACVKd

_ Nie jesteś frajerem, nie głosuj na PSL _ - ulotki z takim hasłem, wykorzystującym sprawę niedawanej wypowiedzi ministra rolnictwa Marka Sawickiego pod adresem rolników, będą rozdawali politycy SLD w ramach akcji, która zapoczątkowana zostanie w najbliższy weekend.

Akcja ta - jak powiedział PAP rzecznik SLD Dariusz Joński - będzie prowadzona przez wszystkich parlamentarzystów i liderów SLD w całym kraju. _ Chcemy w tym czasie odbyć kilkaset spotkań z rolnikami _ - dodał rzecznik Sojuszu.

Na ulotce znajduje się wizerunek ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który mówi: _ szanuję biznesmenów, nie frajerów _ oraz napis: _ nie jesteś frajerem, nie głosuj na PSL. _Są tam również informacje m.in. o tym, że ceny owoców, warzyw i innych produktów rolnych spadły o ponad 60 proc., a dla polskiego rolnika praca w gospodarstwie rolnym przestaje być opłacalna. Jak do tego doszło? _ Wszystkiemu winna jest fatalna polityka rządów PO i PSL. Zwłaszcza wobec kryzysu na Ukrainie i rosyjskiego embarga na polskie produkty rolne! _ - czytamy na ulotce.

bEKACVKf

SLD przedstawia tam również swe główne postulaty dla rolnictwa m.in.: rekompensaty dla rolników objętych rosyjskim embargiem, umorzenie podatku gruntowego za 2015 rok dla rolników objętych, więcej kredytów preferencyjnych dla rolników i sadowników, a także zwiększenie rent i emerytur z KRUS o 200 zł.

Akcja ulotkowa to pokłosie wypowiedzi ministra Sawickiego, który w wywiadzie dla portalu mPolska24.pl pytany, co z rolnikami, którzy za 12 groszy za kilogram w skupie muszą sprzedawać jabłka przemysłowe odparł: _ Są frajerami. Ja szanuję biznesmanów, a nie frajerów. Jeśli zaproponowaliśmy już w połowie sierpnia instrument wycofania z rynku, w którym za jabłka proponujemy 27 groszy, a frajerzy wiozą jabłka na przetwórstwo po 12-14 groszy ich wybór. Wolny kraj, demokracja _.

W późniejszej rozmowie z PAP Sawicki zapewnił, że nie chciał obrazić rolników, a jedynie zwrócić ich uwagę, że sprzedają jabłka ze bezcen. Ocenił, że z perspektywy kilku dni uważa, że niepotrzebnie w udzielonym wywiadzie użył słowa _ frajerzy _.

To już kolejna akcja Sojuszu w trakcie wyborczej kampanii samorządowej skierowana do rolników; w ubiegłym tygodniu SLD zorganizował w stolicy mazowiecki Kongres Rolników. Poseł Sojuszu zasiadający w sejmowej komisji rolnictwa Cezary Olejniczak, pytany czy rolnictwo i krytyka PSL to pomysł Sojuszu na kampanię, odparł: _ PSL odpowiada za polskie rolnictwo już 7 lat, minister Sawicki praktycznie 6 lat - z małą przerwą, gdy był pan minister Kalemba. PSL ponosi pełną odpowiedzialność za to, co się dzieje, a dzieje sie źle _.

bEKACVKl

Zdaniem Olejniczaka, _ po tym, jak minister nazwał rolników frajerami, trzeba o tym głośno mówić, że polski rolnik nie jest frajerem _. Z kolei poseł PSL Stanisław Żelichowski pytany o akcję ulotkową Sojuszu, odparł, że _ każda partia może robić wszystko, co chce by wybory wygrać i SLD tak robi _. _ Z tego powodu nie można mieć do nich pretensji. - Natomiast z drugiej strony rolnik potrafi odróżnić ziarno od plew, (...) nie sądzę, by się dał nabrać na plewy SLD-owskie i zagłosował na nich _ - powiedział polityk Stronnictwa. Dlatego - jak dodał - nie sądzi, by akcja Sojuszu była groźna dla PSL.

Dr Jarosław Flis, socjolog z UJ, stwierdził, że _ jest kampania wyborcza, dlatego prowadzą partie tego typu rzeczy, wykorzystują potknięcia rywali, to zupełnie naturalne _. Zaznaczył też, że akcja Sojuszu wskazuje, że PSL nie ma monopolu na elektorat wiejski.

Z kolei dr Rafał Chwedoruk, politolog z UW zaznaczył, że w mniejszych miejscowościach i na wsi lewicowość w kwestiach gospodarczych jest zdecydowanie silniejsza niż w większych miastach. _ - Po drugie, wśród wyborców SLD czynnikiem w największym stopniu ich spajającym jest odmienny stosunek od elektoratów innych partii do przeszłości Polski. Jedyny elektorat, który miał tu podobne poglądy, to właśnie elektorat PSL _ - powiedział Chwedoruk PAP.

Pytanie - jak zaznaczył politolog - _ czy Sojusz nie stracił kilku lat na różnego rodzaju eksperymenty, wolty programowe _. _ Natomiast niewątpliwie jest to dla Sojuszu większa szansa niż próby poszukiwania elektoratu po drugiej stronie społecznego spektrum - na poziomie wielkich miast _ - ocenił Chwedoruk.

bEKACVKm
Czytaj więcej w Money.pl
"SLD gotowy na koalicje z każdym, także z PiS" _ - Jesteśmy gotowi na koalicje z każdym, także z PiS - _powiedział.
SLD podrabiał podpisy? Prokuratura sprawdza Zawiadomienie w tej sprawie złożyła miejska komisja wyborcza. Opolski SLD uważa, że to _ wierutne kłamstwo _.
Nie będą mogli łapać na fotoradar - projekt zmian Posłowie opozycji chcą ograniczyć uprawnienia straży miejskiej.
bEKACVKG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)