Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
12.10.2014 15:20

Wybory samorządowe. Prezydent Wrocławia rozpoczyna kampanię

Padają pierwsze obietnice. Autobusy i tramwaje mają być klimatyzowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Budowa szkół, przedszkoli i żłobków, inwestycje w infrastrukturę drogową w mieście i sieć ścieżek rowerowych oraz wspieranie gospodarki opartej na wiedzy to niektóre z elementów programu wyborczego KWW Rafał Dutkiewicz (na zdjęciu) z Platformą.

Dzisiaj oba środowiska zainaugurowały wspólną kampanię wyborczą w wyborach samorządowych.

Podczas konwencji wyborczej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wymienił kilka priorytetów programu wyborczego. _ - Powstaną nowe szkoły, przedszkola i żłobki, powstanie obwodnica Leśnicy i aleja Wielkiej Wyspy, rozbudujemy system ścieżek rowerowych, na ulicach pojawią się pojazdy elektryczne, zapewnimy rozwój transportu zborowego i zwiększymy komfort podróży tramwajami i autobusami poprzez wprowadzenie klimatyzacji w pojazdach _ - mówił Dutkiewicz.

Dodał, że wrocławianie w jeszcze większym stopniu zostaną zaproszeni do decydowania o wyglądzie miejsc, w których mieszkają. _ Zapewnimy wzrost budżetu obywatelskiego _ - mówił prezydent. Priorytetem - jak podkreśli Dutkiewicz - ma być również wspieranie gospodarki opartej na wiedzy. _ Wrocław to miasto nowych technologii, czego symbolem jest kampus EIT Plus _ - podkreślił.

Prezydent mówił również, że Wrocław stanie się _ prawdziwie europejską metropolią _, dzięki sprawowaniu przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. _ - Wrocławianie będą częściej i intensywniej uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych () damy też radość uczestnictwa w igrzyskach sportów nieolimpijskich World Games w 2017 r _ - mówił Dutkiewicz.

Zdaniem Dutkiewicza koalicja z PO przyczyni się do _ harmonijnej współpracy _ obu środowisk w regionie.

Szef dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz podkreślił, że środowisko Rafała Dutkiewicza i dolnośląska PO pokazały, że _ zamiast toczyć spory można się pogodzić i przystąpić do wspólnej pracy _. _ Nam się to udało, to niezwykle dobrze, że doszło do tej współpracy ponad podziałami _ - mówił.

W rozmowie z dziennikarzami Protasiewicz powiedział, że koalicjanci jeszcze nie czują się zwycięzcami wyborów samorządowych. _ - Ale czujemy poparcie wrocławian. Myślę, że w sumie wspólny wynik to co najmniej 28 radnych w radzie miejskiej, a wynik PO będzie lepszy niż w poprzednich wyborach _ - mówił szef dolnośląskiej PO.

Wspólne hasło obu środowisk politycznych to _ Łączy nas Wrocław _.

Do rady miejskiej Wrocławia koalicja PO i Dutkiewicza wystartuje pod nazwą Komitet Wyborczy Wyborców Rafał Dutkiewicz z Platformą. Będzie również wspólna lista do sejmiku województwa, ale pod szyldem PO. Partia poprzez także Dutkiewicza w walce o fotel prezydenta Wrocławia oraz udzieli poparcia związanym z nim kandydatom na prezydentów Świdnicy i Jeleniej Góry.

Nie wszystkim samorządowcom związanym ze środowiskiem Rafał Dutkiewicza podoba się koalicja z PO. Cześć działaczy Obywatelskiego Dolnego Śląska (stowarzyszenia, któremu lideruje prezydent Wrocławia) wystartuje w wyborach samorządowych pod szyldem Komitetu Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy. Działacze tego komitetu podkreślają, że _ nie chcą być klientami partii politycznych _.

W 35-osobowej Radzie Miasta Wrocławia zasiada 19 radnych z Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza, 10 radnych PO, 5 radnych PiS i jeden radnych niezrzeszony.

Do lutego tego roku województwem dolnośląskim rządziły trzy partie PO-SLD-PSL, ale wówczas rozszerzono koalicję o radnych stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk. PO-SLD-PSL-ODŚ łącznie ma 29 radnych (15 radnych z PO, 9 z ODŚ, 4 z SLD, jeden z PSL). Jedynym klubem opozycyjnym jest PiS, które w sejmiku ma 7 radnych.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma wygrałaby wybory. Nowy sondaż TNS Polska Na partię rządzącą chce głosować 34 procent respondentów. Polaków zapytano również o exposé premier Ewy Kopacz.
Kaczyński obiecuje nie 4 a 24 tysiące złotych Ruszyła kampania przed wyborami samorządowymi. Partie licytują się na obietnice.
Ludzie Schetyny nie wrócą na listy wyborcze. Zmiany na listach będą zależeć od decyzji poszczególnych szefów regionów PO.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wybory samorządowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz