Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe oczami liderów partii. Kaczyński zapowiada marsz po władzę, Kopacz...

0
Podziel się:

Według sondażu exit-poll PiS odniósł pierwsze zwycięstwo od 9 lat. PSL świętuje, a Platforma...

Ewa Kopacz musi pocieszać Platformę Obywatelską
Ewa Kopacz musi pocieszać Platformę Obywatelską (PAP/Radek Pietruszka)

Partyjni liderzy komentują wyniki wyborów samorządowych. Według sondażu exit-poll Ipsos dla TVP Info, TVN24 i Polsatu, PiS zdobył 31,5 procent poparcia w głosowaniu do sejmików wojewódzkich. Drugie miejsce dla PO, która zanotowała wynik na poziomie 27,3 procent. Trzecie jest PSL z wynikiem 17 procent. Mandaty w sejmikach zdobędzie także SLD, które poparło 8,8 procent wyborców.

Aktualizacja 00:07

Czyste zasady, to zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, klucz do wyborczego zwycięstwa. Prezes PiS w pierwszej powyborczej wypowiedzi podziękował wszystkim, którzy oddali głos w dzisiejszych wyborach. Wyrazy uznania skierował także do wyborców i kandydatów PiS. _ To wasz wielki sukces _ - mówił Jarosław Kaczyński. Zwrócił również uwagę, że przed jego partią jeszcze _ dwa tygodnie ciężkiej pracy _ przed drugą turą wyborów. W kilku największych miastach kandydaci PiS zmierzą się w drugiej turze z politykami PO.

_ Mimo organizowania wielkich akcji przeciw nam, wygraliśmy _ - podkreślał Jarosław Kaczyński. Nawiązując do usunięcia z partii 3 posłów Adama Hofmana, Adama Rogackiego i Mariusza Antoniego Kamińskiego, prezes PiS mówił, że tylko czystość może zapewnić wyborcze zwycięstwo. _ Stąd to wielkie wezwanie do tego, by nasza partia, nasza formacja, nasz sojusz był czysty pod każdym względem, tym różnimy się od naszych konkurentów i dzięki temu zwyciężyliśmy _ - zaznaczał Jarosław Kaczyński.

Lider opozycji zwrócił również uwagę na - jak mówił - ogromną liczbę nieprawidłowości wyborczych. Będziemy dążyć do tego, by sposób liczenia wyników wyborów rzeczywiście zapewniał, że te wyniki zostały policzone uczciwie - dodał. Jarosław Kaczyński powiedział również, iż wierzy, że kandydat PiS na prezydenta RP _ Andrzej Duda zwycięży w przyszłorocznych wyborach. _

Platforma szykuje się na ciężkie czasy_ _

_ _

_ Przed Platformą Obywatelską kilkanaście miesięcy pracy i przygotowań do wyborów parlamentarnych - mówiła premier Ewa Kopacz po zakończeniu głosowania w wyborach samorządowych. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że Platforma Obywatelska nie będzie kwestionować wyników głosowania. Pogratulowała też PiS-owi wyborczego zwycięstwa. Szefowa rządu wyraziła nadzieję, że jej partia nadrobi straty przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku. _Czas zwycięstwa dla Platformy nie minął" - dodała. Przewodnicząca PO przekonywała, że jej partia zmobilizuje się przed następnymi wyborami. _ Żebyśmy to my mieli te kilka punktów więcej niż nasi główni oponenci polityczni, tego Wam życzę, bo tego życzę Polakom, tego Wam życzę, bo tego życzę sobie, będę bardzo ciężko pracować i nie zejdę z drogi, którą obrałam 2 miesiące temu _ - powiedziała premier.

Ewa Kopacz przypomniała, że kandydatów PO czeka też rozgrywka w drugiej turze wyborów na prezydentów miast. Wyraziła nadzieję na wygraną Hanny Gronkiewicz - Waltz w Warszawie, Rafała Dutkiewicza we Wrocławiu. Kilkoro kandydatów PO, według exit-poll Ipsos, wygrało jednak w pierwszej turze - w Łodzi Hanna Zdanowska, a w Lublinie Krzysztof Żuk.

PSL wygranym?

Janusz Piechociński dziękował wyborcom Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według sondażu exit-poll, w wyborach do sejmików wojewódzkich PSL zdobyło 17 procent głosów i zajęło trzecie miejsce.

Podczas wieczoru wyborczego Piechociński podziękował też tym działaczom partii, którzy najbardziej przyczynili się do sukcesu, w tym szefowi sztabu wyborczego oraz Krzysztofowi Hetmanowi i ministrowi pracy, Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi. Szef resortu pracy powiedział, że ten wynik oznacza wielkie zaufanie do PSL-u i potwierdzenie, że w samorządzie PSL jest liderem. _ Czasem ta kampania była brutalna w stosunku do nas, atak był ze wszystkich stron. Mimo to PSL umocnił poparcie, to jest naprawdę wielki sukces _ - mówił. Kosiniak-Kamysz przyznał, że najchętniej PSL widziałby dalej w koalicjach lokalnych z Platformą Obywatelską.

W SLD smutek

W ciszy i bez entuzjazmu w sztabie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przyjęto sondażowy wynik wyborczy tej partii. Szef Sojuszu Leszek Miller przekonywał dziennikarzy, że powodów do radości lub zmartwień nie ma, bo ostateczne wyniki nie są jeszcze znane. Podkreślił, że są to wybory samorządowe, w których ważne jest nie procentowe poparcie, ale obsada stanowisk prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz udział w organach władzy samorządowej. _ To dopiero się rozstrzygnie jutro, pojutrze czy za tydzień _ - powiedział Miller. Przekonywał, że to nie władze centralne partii są odpowiedzialne za wynik wyborczy. Jego zdaniem, odpowiadają za niego terenowi działacze i kandydaci partii.

To było tylko _ przetarcie _ przed wyborami parlamentarnymi. Za rok nasi ludzie będą na Wiejskiej. Tak sondażowe wyniki w wyborach samorządowych komentują liderzy Nowej Prawicy. Według exit polls, ugrupowanie uzyskało 4,2 procent poparcia. W sztabie wyborczym partii nie mogło być euforii. Lider Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke przyznał, że jest bardzo niezadowolony. Przypomniał jednak, że przed czterema laty jego ugrupowanie uzyskało nieco ponad 1 procent głosów, a teraz przeszło 4 procent, choć były to bardzo trudne wybory dla Nowej Prawicy. _ Z całą pewnością w wyborach parlamentarnych to będzie bardzo dobry wynik _ - oświadczył Korwin-Mikke.

Kandydat Nowej Prawicy na prezydenta Warszawy Przemysław Wipler przekonywał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że dla partii te wybory były najtrudniejsze. _ Kandydowaliśmy przeciw armiom, nasze pospolite ruszenie osiągnęło bardzo przyzwoity wynik _ - powiedział Wipler.

Narodowcy zadowoleni ze swojego wyniku w wyborach samorządowych. Przedstawiciele Ruchu Narodowego uzyskali 1,7 procent głosów. To lepszy rezultat, niż podczas majowych eurowyborów, w których to ugrupowanie debiutowało. Wówczas uzyskali 1,4 procent poparcia.

Jeden z liderów Ruchu, Robert Winnicki cieszy się, że w tych wyborach udało się zrealizować dwa istotne cele. Po pierwsze: ustabilizowanie marki RN na politycznej scenie, a drugi to utrzymanie poparcia przy większej, niż majowa, frekwencji.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)