Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
25.11.2014 23:12

Wybory samorządowe. Jedna z frakcji w Unii wzywa do ponownego liczenia głosów

Europoseł PO zarzucił PiS próbę przeniesienia na poziom europejski wewnętrznej polsko-polskiej debaty politycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE, do której należą europosłowie PiS, przyjęła w Strasburgu rezolucję w sprawie nieprawidłowości w czasie wyborów samorządowych w Polsce.

Jak poinformowano w komunikacie frakcji, rezolucję przyjęto jednogłośnie. Do EKR należy 71 europosłów z 15 państw. Poza PiS największą grupą są brytyjscy konserwatyści.

Według komunikatu rezolucja wskazuje m.in. na takie problemy, jak _ przechowywanie kart do głosowania w lokalach wyborczych nawet przez sześć dni bez należytego zabezpieczenia _, a także na kłopoty związane z systemem informatycznym, takie jak brak możliwości wydrukowania protokołów przez komisje wyborcze czy zwycięstwo kandydata, który w danych wyborach nie startował, jak miało to miejsce w przypadku wyborów prezydenta Szczecina. _ Europosłowie wskazali również na niepokojąco wysoką liczbę głosów nieważnych _ - informuje EKR.

Jak dodaje, _ uznając niedopuszczalność takiej sytuacji, zwłaszcza w państwie członkowskim UE, które "przyjmuje za swoją podstawę wartości demokratyczne, z których jedną z najważniejszych jest prawo do powszechnych, równych, tajnych i bezpośrednich wyborów", autorzy rezolucji wzywają władze Polski do ponownego, rzetelnego przeliczenia głosów, przy udziale międzynarodowych obserwatorów, w celu zapewnienia pełnej przejrzystości oraz wiarygodności całego procesu _.

EKR informuje też, że europosłanka PiS Anna Fotyga wypowiedziała się na temat wyborów samorządowych także podczas wtorkowego posiedzenia przewodniczących komisji europarlamentu. Jej zdaniem PE powinien zająć się tą sprawą.

W poniedziałek z inicjatywy europosłów Prawa i Sprawiedliwości frakcja EKR złożyła wniosek o debatę i rezolucję PE na temat przebiegu wyborów samorządowych w Polsce.

Przewodniczący delegacji PiS w PE Ryszard Legutko uzasadnił wniosek tym, że - jak ocenił - _ wybory z 16 listopada są pierwszymi po 1989 roku budzącymi tak wiele wątpliwości co do prawidłowości ich przeprowadzenia _. Eurodeputowany tej partii prof. Zdzisław Krasnodębski ocenił zaś, że wybory w Polsce odbyły się niezgodnie ze standardami, które przyjmuje UE i OBWE.

Wniosek został jednak odrzucony przez PE. Europoseł PO Jan Olbrycht zarzucił PiS próbę _ przeniesienia na poziom europejski wewnętrznej polsko-polskiej debaty politycznej _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wypowiedź prezydenta jest pochopna" Lider Solidarnej Polski zaapelował do prezydenta, by zaprosił szefów partii na spotkanie ws. problemów z liczeniem głosów i podawaniem wyników.
Nie można ręcznie przygotowywać raportów Rano żadna z komisji w tym województwie nie zgłosiła jeszcze komisji wojewódzkiej, że dostarczy dziś protokoły.
Dane udało się wprowadzić. Teraz problem z... _ Wciąż nie mamy ani jednego protokołu do sejmiku. Jeśli dostaniemy informację, że któryś z nich ma dotrzeć, Wojewódzka Komisja Wyborcza zbierze się w bardzo krótkim czasie _ - przekonuje przedstawicielka komisji.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wybory samorządowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz