Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. Trwa druga tura

0
Podziel się:

W sumie o wybór ubiega się 1774 kandydatów. Głosować może ponad 16 mln osób.

Wybory samorządowe 2014. Trwa druga tura
(PAP/Paweł Jaskółka)

Frekwencja na godzinę 17.30 wyniosła 32,33 proc. - poinformowało wyborcze biuro prasowe Państwowej Komisji Wyborczej. Druga tura odbywa się w godzinach od 7 do 21 w 890 gminach, w których w głosowaniu 16 listopada nie wyłoniono wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Aktualizacja: 20:30

Oznacza to, że w drugiej turze wyborów samorządowych zagłosowało 5 175 360 osób z ogółu uprawnionych 16 007 333. W stosunku do uprawnionych do głosowania najwięcej osób poszło do urn w gminie Godziszów w powiecie janowskim w województwie lubelskim, tam zagłosowało 64.22 proc.

W ujęciu województw, najwyższa frekwencja do godziny 17.30 była w województwie świętokrzyskim 38.27proc, natomiast najniższą frekwencję zanotowano w województwie opolskim 28.54proc.

Do godziny 14.00 Komenda Główna Policji odnotowała 139 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej. Według danych wyborczego biura prasowego najczęstsza była niedozwolona agitacja (57 przypadków) oraz zrywanie plakatów lub banerów (39 przypadków).

Między innymi w Grajewie dwóch mężczyzn proponowało po 20 złotych za głos na jednego z kandydatów na burmistrza. Odnotowano także 8 incydentów w lokalach wyborczych, w tym w Murowanej Goślinie koło Poznania wykluczono z prac obwodowej komisji jej przewodniczącą za agitację na rzecz jednego z kandydatów.

Śmierć w lokalu wyborczym

Wyborcze biuro prasowe poinformowało, że we wsi Wiewiórka (woj. podkarpackie) kobieta w wieku 86 lat po wyjściu z lokalu wyborczego zasłabła na szkolnym korytarzu i zmarła. Według danych wyborczego biura prasowego, policja odnotowała także kilka zgłoszeń dotyczących agitacji podczas mszy w kościołach.

Wcześniej PKW informowała o incydentach takich jak: zrywanie plakatów wyborczych, rozdawanie ulotek, agitowanie słowne. Np. w Michałowie (Podlaskie) rozdawano ulotki, by osoby nowo zameldowane nie szły na wybory, bo grozi za to odpowiedzialność karna; sprawą zajęła się policja.

II tura wyborów odbywa się w 890 gminach, w których w głosowaniu 16 listopada nie wyłoniono wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Do II tury przeszło dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem; wygra ten, który zdobędzie więcej ważnych głosów.

Wybór pomiędzy... jednym kandydatem

W sześciu gminach o wybór ubiega się tylko jeden kandydat. Taka sytuacja jest możliwa, jeżeli np. jeden z dwóch kandydatów wycofa się z wyborów, utraci prawo wyborcze lub umrze. Dauter wyjaśnił, że wyborcy w tych gminach otrzymują kartę do głosowania, za pomocą której opowiadają się za lub przeciw startującemu kandydatowi.

W sumie o wybór ubiega się 1774 kandydatów; do głosowania uprawnionych jest ponad 16 mln osób. Wybory odbywają się w blisko 13 tys. obwodowych komisjach wyborczych. Głosować można w godzinach od 7 do 21.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów W sumie wybieramy 890 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Szwajcarzy powiedzieli NIE. Narodowy Bank nie zwiększy rezerw złota Inicjatywa zakładała także sprowadzenie całego kruszcu do kraju i jest ważna dla osób posiadających kredyt we frankach.
Polskie złoto nie wróci do kraju. NBP woli je trzymać w Londynie Za przechowywaniem kruszcu w tym miejscu przemawiają względy finansowe i nie tylko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)