Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
17.10.2014 22:40

Wybory samorządowe 2014. Kandydaci wygrają bez głosowania

Wszystko przez to, że zgłoszeni kandydaci do rad gmin nie mają konkurencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Tak będą wyglądały wybory samorządowe w wielu miejscowościach. Wszystko przez to, że zgłoszeni kandydaci do rad gmin nie mają konkurencji. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym mandat obsadzany jest wtedy bez głosowania. Do jego otrzymania wystarczy zebranie tylko odpowiedniej liczby podpisów popierających kandydaturę.

Tylko w województwie małopolskim w trzech gminach w ten sposób wyłoniona zostanie większa część rady. Tak będzie między innymi w Spytkowicach, Czorsztynie i Muszynie.

Zdaniem politologa Łukasza Stacha z Uniwersytetu Pedagogicznego, świadczy to o kryzysie zaufania społecznego do klasy politycznej:_ Ludzie negatywnie oceniają elity polityczne, mają niskie poczucie wpływu, zarówno na szczebel lokalny, jak i centralny _ - powiedział. - _ Narzekając na elity polityczne nie podejmują wysiłku żeby je zmienić. To wymaga czasu. Pewne zwiastuny już są. W ciągu ostatnich kilku lat były różne przejawy aktywności obywatelskiej, jak referenda odwołujące władzę, co zwiastuje pewną zmianę. _

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała ponad 232 tysiące kandydatów, którzy wystartują w wyborach samorządowych w listopadzie. Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mogą rejestrować się w PKW do północy.

Czytaj więcej w Money.pl
Za dzień pracy dostaną 300 złotych. Na dodatek nie zapłacą ani grosza podatku Sprawdź, kto może liczyć na tak intratną posadę.
Wybory będą należały do bezpartyjnych osób? Obywatele niezwiązani z partiami politycznymi powinni mieć swoich przedstawicieli we władzach regionalnych i lokalnych - przekonywali bezpartyjni prezydenci miast.
"SLD gotowy na koalicje z każdym, także z PiS" _ - Jesteśmy gotowi na koalicje z każdym, także z PiS - _powiedział.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wybory 2014, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz